Emzirme dönemindevirgul - Emzirme Döneminde Ramazan Önerileri salgılanan süt miktarının yeterli olması ve sütün bebek için yeterli olabilmesi açısından annelerin oruç tutmaması önerilir.

Özellikle bebeğinin büyüme ve gelişmesinde yavaşlık veya gerilik olan annelerin oruç tutmaması gerekir. Bunun dışında emzirme döneminde olan her annenin oruç tutmadan önce mutlaka doktoruna danışması gerekir.

Emzirme Döneminde Suyun Önemi

Emziklilik dönemindevirgul - Emzirme Döneminde Ramazan Önerileri sütün miktarını etkileyen en önemli öğe su ve sıvı tüketimidir. Emziren bir annenin günde 2virgul - Emzirme Döneminde Ramazan Önerileri5-3 litre sıvı tüketmesi gerekir. Ramazan döneminde sahurla iftarın arasındaki sürenin de uzaması ile birlikte sıvı tüketimi sorun olabilecek konular arasındadır.

Emziklilik dönemindeki annenin gün içerisinde bol miktarda suvirgul - Emzirme Döneminde Ramazan Önerileri ıhlamur gibi bitki çaylarıvirgul - Emzirme Döneminde Ramazan Önerileri ayran ve taze sıkılmış meyve suyu gibi sağlıklı içecekler tüketmesi önerilir. Eğer anne oruç tutmaya karar vermişsevirgul - Emzirme Döneminde Ramazan Önerileri iftarla sahur arasındaki süreçte sıvı ihtiyacını mümkün olduğunca tamamlamaya çalışmalıdır.

Ramazanda Oruç Tutan Annelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

1.Gün boyunca başka bir enerji kaynağı alamayacağınızdan ötürü mutlaka sahura kalkmalısınız. Sahurdavirgul - Emzirme Döneminde Ramazan Önerileri içecek olarak en az 2 bardak su tüketmelivirgul - Emzirme Döneminde Ramazan Önerileri bunun dışında sütvirgul - Emzirme Döneminde Ramazan Önerileri ayranvirgul - Emzirme Döneminde Ramazan Önerileri ıhlamur gibi içecekleri tercih etmelisiniz. Gün içerisinde salgılayacağınız sütün bebeğin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi açısından sahurda dört ana besin grubunu tüketmeniz gerekir. Bu besin gruplarından sahur için en uygun olanları:

-Süt grubu besinler: Sütvirgul - Emzirme Döneminde Ramazan Önerileri yoğurtvirgul - Emzirme Döneminde Ramazan Önerileri ayranvirgul - Emzirme Döneminde Ramazan Önerileri peynir gibi
-Protein grubu besinler: Yağsız kıymadan yapılmış köftevirgul - Emzirme Döneminde Ramazan Önerileri tavuk göğüs etivirgul - Emzirme Döneminde Ramazan Önerileri yumurta
-Sebze-meyve grubu: Söğüş sebzelervirgul - Emzirme Döneminde Ramazan Önerileri salatavirgul - Emzirme Döneminde Ramazan Önerileri sebze çorbasıvirgul - Emzirme Döneminde Ramazan Önerileri taze meyveler
-Ekmek grubu besinler: Tam tahıl ekmeklerivirgul - Emzirme Döneminde Ramazan Önerileri yağsız makarnavirgul - Emzirme Döneminde Ramazan Önerileri yağsız yufka börekleri

2. İftar öğününü iki bölüme ayırın. İftarı hafif bir başlangıç yemeği ile başlatıpvirgul - Emzirme Döneminde Ramazan Önerileri en az 20 dakika sonrasında ana öğünü tüketmeye çalışın. Ana öğününüzde de dört ana besin grubundan olan besinlere azar azar yer vermelisiniz.

3.Gece ara öğünü yapın. Yatmadan iki saat öncesinde sütlü tatlıvirgul - Emzirme Döneminde Ramazan Önerileri sade dondurmavirgul - Emzirme Döneminde Ramazan Önerileri taze meyve gibi seçenekler ile ufak bir ara öğün yapmayı ihmal etmeyin.

4.Gün içerisinde ufak molalar verin. Gün içerisinde kendinizi fazla yormamaya dikkat edin. Yorgunluk ve gerginlikvirgul - Emzirme Döneminde Ramazan Önerileri stres gibi durumlar salgılanan süt miktarını azaltır. Bu nedenle kendinize ufak molalar vermeyi ihmal etmeyin.

5.Ağır yiyeceklerden uzak durun. Kızartmavirgul - Emzirme Döneminde Ramazan Önerileri kavurma gibi yiyecekler yerine besin değeri daha yüksek olan yani hem size hem de bebeğinize daha fazla yararı olacak fırında pişmişvirgul - Emzirme Döneminde Ramazan Önerileri ızgaravirgul - Emzirme Döneminde Ramazan Önerileri buharda veya haşlama yolu ile hazırlanmış yiyecekleri tüketmeye özen gösterin.

Gizem Tutar
Diyetisyen ve Yaşam Koçu