Gece uykusunu düzene sokmanın aileler için zorlu bir süreç olduğu düşünülürse, ikiz bebek sahibi ebeveynlerin işi iki kat daha da zor gibi görünüyor.


trans - İkizler gece uykusuna nasıl alışır?
Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü'nden Pedagog Güzide Soyak, ikiz anne-babalarınının en çok zorlandıkları konulardan biri olan ikizlerin uyku düzenleri hakkında şu bilgileri veriyor:

* Bebekler birçok zaman ağlar ve bunun nedenini onlar da bilmez. Her ağladıklarında yanlarında olmaya çalışın. Onların ihtiyaçlarını anlayın; yanlarında olan, güven duygusu oluşturabildikleri ebeveynlere ihtiyaçları vardır.

* Bebeklerin beslenme düzenlerinin oluşmaya başlaması ile birlikte uyku düzenlerini oluşturmak daha kolaylaşabilir.

* Yenidoğan masaj tekniklerini uygulamak bebeklerin rahatlamasına ve uykuya geçişlerine yardımcı olacaktır.

* Ev içerisindeki uyaranları azaltmak, rutinler yaratmak (banyo yapmak, pijama giymek), onlarla konuşmayı durdurmak, dokunarak varlığınızı hissettirerek uykuya eğilimlerni arttırmak gerekir.

* İkizlerin ilk aylarda aynı beşiği paylaşmaları onların anne karnındaki pozisyonlarına benzer bir durum oluşturduğu için daha uzun periyotlarla uyuyabildikleri görülmüştür. 3-6 ay arasında aynı beşikte yatma uyku düzeni için, iyi bir destek sağlayacaktır. Birbirlerine dokunmak onları rahatlatacaktır. Zamanı geldiğinde ayrı beşiklerde uyuma ihtiyaçlarını size belli edeceklerdir.