Okul dönemi başlıyor. Çocuğunuz için kırtasiye alışverişi yaparken, dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olduğunu unutmayın!


trans - Hangi kırtasiye ürünleri çocuğunuzun sağlığına zararlı?
Kırtasiye alışverişi yaparken ailelerin dikkat etmesi gereken ilk nokta, üreticisi belli olmayan hiçbir ürünü satın almamalarıdır. Örneğin son dönemde Çin'den gelen ürünlerin kanser riski taşıdığı sıkça gündemde. Bu yüzden üreticilerin bilinen, güvenilir markalar olmasına dikkat edin. Bir kırtasiye ürününün sağlığa zararlı maddeler içerip içermediğini elle dokunarak ya da koklayarak anlamak mümkün değil. Ancak yetkin laboratuvar ortamlarında yapılan testlerle anlaşılabilir.

Çocuğunuzun sağlığı için kırtasiye seçiminde nelere dikkat etmelisiniz?

* Kırtasiye ürünlerinde yasal limitlerin üzerinde ağır metal, fitalat gibi sağlığa zararlı maddeler olmamalı.
* Kokulu ürünler ile yiyecek şeklindeki ürünler çocuklara ve¬rilmemeli.
* Solvent kokusu veren solvent bazlı yapıştırıcılar çocuklardan uzak tutulmalı.
* Yapıştırıcılarda su bazlılar tercih edilmeli.
* Yüz boyası, dövme kalemi gibi deri üzerine uygulanan kozmetik ürünlerde dermatolojik testlerden de geçmiş, güvenilir markalar tercih edilmeli.
* Parmak boyası ve oyun hamuru gibi daha küçük yaş gruplarının kullandığı, ağıza götürülme olasılığı yüksek ürünlerde de güvenilir markalardan şaşmamalı.

Pahalı ürün en iyisi midir?

Testlerden geçmeyen ve zararlı kimyasal maddeler içeren kırtasiye maddeleri özellikle gelişme çağındaki çocuklar için tehlikeli olduğu ve güvenilir ürün üretiminin de ciddi bir maliyet gerektirdiği düşünülürse ucuz ürünlerden kaçınmanızı öneririz.