Yaşlılarda Grip Risklidir ve Hastaneye Yatışlara ve Ağır Sonuçlara Neden Olur! Peki ya Çocuklarda?

Grip Çocuklar için de Risklidir!

Grip çocuklarda sık görülmekte ve özellikle 2 yaşın altındaki çocuklarda, tamamen sağlıklı olsalar bile, ağır seyredebilmekte ve hastaneye yatışlara neden olmaktadır.

Grip, çocuklarda görülen solunum yolu enfeksiyonlarının önemli nedenlerinden birisidir. 24 aylıktan küçük çocuklar ve 65 yaş üzerindeki kişilerin, grip nedeniyle hastaneye yatma riski birbirine yakındır. Grip virüsü çocuklarda sıklıkla görülen orta kulak iltihabına, zatürreye ve diğer bakteriyel enfeksiyonlara zemin hazırlayabilmektedir.

Grip, sürekli kendini değiştirebilme ve yenileyebilme yeteneğine sahip “grip virüsü” tarafından meydana getirilen çok bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Hemen her yıl genetik yapısında ufak değişiklikler göstererek salgınlar yapan ve 30-40 yılda bir çok büyük değişim geçirerek dünya çapında ciddi salgınlara neden olabilen grip virüsünün sebep olduğu gribin tedavisi yoktur, sadece belirtileri hafifletici tedavi uygulanabilmektedir. Sezonsal olarak hastalık yapar; genellikle Kasım-Nisan ayları arasında yoğun olarak görülür. Hafif hastalıktan-ciddi hastalığa kadar değişen şekillerde hastalık yapar ve risk gruplarındaki kişilerde ölüme ilerleyebilir.

Her yıl dünya nüfusunun %5-10’u gribe yakalanır. Bu kişilerin bir kısmı hastalığı hastaneye yatacak kadar ağır geçirir ve bazıları ise hayatını kaybeder. Çocuklar daha sıklıkla gribe yakalanan ve ev halkına taşıyan gruptur.

Yaşlılar, küçük çocuklar ve altta yatan hastalığı olan kişiler ciddi grip komplikasyonları için risk altındadırlar.

Grip mi, soğuk algınlığı mı? Nasıl ayırt edebiliriz?

Grip ani başlayan yüksek ateş, başağrısı, aşırı halsizlik,kuru öksürük, boğaz ağrısı, kas ağrıları, burun akıntısı gibi bulguları olan bir hastalıktır. Soğuk algınlığı ile karıştırılmamalıdır. Çoğunlukla grip ve soğuk algınlığını birbirinden ayırmak kolay olmamakla birlikte gripte çocuğunuz çok daha ağır hasta görünümünde olacaktır. Çocuğunuzun hastalığı birdenbire başladı ise, ateşi çok yüksek ise, halsizliği çok yoğun ise, öksürüğü kuru öksürük ise, kasları, başı ve boğazı ağrıyor ise, titremesi var ve iştahı azaldı ise grip olma ihtimali daha yüksektir.

Ancak yavaş başlayan bir hastalık tablosu, ateşi olmaması veya hafif ateşi olması, halsizliğinin çok yoğun olmaması, başının, boğazının, kaslarının ağrımıyor olması titremesinin olmaması gibi bulgular ise daha çok soğuk algınlığını çağrıştırmalıdır.

Grip neden çok önemseniyor?

Grip, hasta kişiyle karşılaştıktan 1-4 gün sonra başlayan ve 39 oC’nin üzerinde yüksek ateş, öksürük, titreme, boğaz ağrısı, baş ağrısı ve kas ağrısı ile seyreden ağır bir hastalıktır. Çocuklarda grip sonrası en sık görülen sorunlar orta kulak iltihabı ve zatürredir. Bronşit, sinüzit, beyin tutulumu, ateşe bağlı nöbet geçirme gibi tablolarda grip nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Kalp, akciğer, astım, şeker hastalıkları gibi hastalıkları olan kişiler ise grip geçirdiklerinde hastalıkları kontrol dışına çıkabilmekte ve hastaneye yatarak tedavi edilmeleri gerekebilmektedir.

Gribin bulaşmasını önleyebilir miyiz?

Grip ve grip gibi solunum yoluyla bulaşan hastalıkların bulaşmasını önlemek maalesef mümkün değildir. Çünkü hastalıklar kuluçka döneminde de bulaşırlar ve bu dönemde hasta olan kişi herhangi bir belirti vermediği için korunma gereksinimi de duyulmaz.

Ancak bulaşma ihtimalini azaltabilecek bazı yöntemler uygulanmalıdır. Bu yöntemler, örneğin sağlıklı yaşama stili edinmek ve el temizliğine dikkat etmek gibi yöntemler, diğer hastalıkların da bulaşını önlemede yardımcı olabilecek genel kurallardır.

Gribin yayılımını önleyebilmek için pratik yöntemler

Hasta olan kişilerle temas etmeyin. Siz hasta olduğunuzda ise, hastalığınızı bulaştırmamak için diğer insanlardan uzak durmaya özen gösterin.
Hasta iken evde kalın. İş, okul, toplu ortamlara girmeyerek hastalığınızı diğer insanlara bulaştırmayın.
Öksürüp, hapşırırken ağzınızı bir mendil ile kapatın.
Vücudunuza elleriniz aracılığı ile mikropların girmesini önleyebilmek için sık sık ellerinizi yıkayın.
Gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmaktan kaçının.
Sağlıklı yaşam alışkanlığı edinin. İyi uyuyun, spor yapın, stresle mücadele edin, su için ve sağlıklı beslenin.

Sizi hasta eden mikropları durdurun!

Grip aşısı

Grip aşısı gribin ağır seyredebileceği ve sorun yaratabileceği kişilerin en etkin korunma yolu grip aşısı ile aşılanmaktır. Yaşlılar aşılanması gereken en önemli gruptur. Kalp hastaları, astım dahil akciğer hastaları, şeker hastaları, böbrek hastaları, kanser hastaları veya bağışıklık sistemini zayıflatan herhangi bir hastalığı olanlar gribe karşı korunması gereken kişilerdir. Çocuklar, özellikle 2 yaş altındakiler ciddi hastalıktan korunabilmeleri için aşılanması önerilen diğer önemli gruptur.


Gribin ileri yaş, küçük çocuklar ve kalp, akciğer, böbrek, şeker hastalığı gibi altta yatan hastalığı olan risk gruplarında hayati tehlike yaratmasının yanında okul çocuklarında ve çalışan kişilerde iş ve okula devamsızlığa neden olarak maliyet ve iş gücü kaybına da neden olmaktadır. Okul çocukları hastalığın hızla yayılması ve aile bireylerine ve dolayısıyla yüksek risk grubuna taşımaları açısından önemli bir rol oynamaktadırlar. Sadece okul çocuklarının aşılanması ile aile içinde görülen solunum yolu hastalıklarının yaklaşık olarak yarı yarıya azaldığı ve yaşlılarda görülen ölümlerin de azaltılabildiği gösterilmiştir. Bu nedenle özellikle kreş ve okullarda aşılamaya çok önem verilmelidir.

Grip aşısı 6 aylıktan büyük kişilere uygulanabilmektedir. Bebeğiniz henüz 6 aylıktan küçük ise ona grip aşısı uygulayamayacağınız için bebeğinize hastalığı bulaştırabilecek kişilerin aşılanması önem taşımaktadır. Evde bulunan aile bireyleri ve bebeğe bakım veren kişilerin aşılanması gerekmektedir.

6 ay - 3 yaş arası çocuklarda grip aşısı yarım doz olarak uygulanır. İlk kez aşılanma durumunda bir ay ara ile 2 yarım doz grip aşısı yapılmalıdır. Takip eden yıllarda tek yarım doz (3 yaşına kadar) yeterli olacaktır.

3 yaş - 8 yaş arası çocuklarda grip aşısı tam doz olarak uygulanır. İlk kez grip aşısı yapılacaksa bir ay ara ile iki tam doz aşı yapılmalıdır. Takip eden yıllarda her yıl tek doz aşı uygulanması yeterli olacaktır.

9 yaşından itibaren grip aşısı ilk kez uygulanacaksa dahi tek doz (tam doz) olarak uygulanır.


Yaş grubu
Doz
Doz Sayısı
Uygulama Yolu

6 – 35 ay
0.25 mL
1 veya 2*
Kas içi

3 – 8 yaş
0.50 mL
1 veya 2*
Kas içi

> 9 yaş
0.50 mL
1
Kas içi