Çocuk Ve mekan

Çocuğunuz odasında kitap bile okumayı reddedip, salondaki masa dışında hiç bir yerde ders çalışmak istemiyorsa, özenerek hazırladığınız yatağında gözünü bile kırpmayıp, sizinle beraber uyumak istiyorsa, odasında hiç bir şeyle ilgilenmeyip, sadece yatağından etrafı seyrediyorsa, ya da odasına hiç girmeyip oyuncaklarıyla evin her köşesini savaş alanına çeviriyorsa ve siz çaresizce bu olanları değiştirmek için çabalıyorsanız ve sonuç değişmiyorsa, çocuğunuz ve odası arasında kurulan dengenin bir noktada bozulmuş olacağını düşünmeniz gerekir.

Çocuklarımız için en iyisini istiyoruz. Bu uğurda elimizdeki tüm olanakları da seferber ediyoruz. Onlar için gerekli olduğunu düşündüğümüz çağın tüm yeniliklerini önlerine döküyoruz. Güzel ve moda kıyafetler, yepyeni oyuncaklar, son teknoloji ürünü elektronik aletler ve tabii ki, herşeyi en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş, şık mobilyalarla döşenmiş, rengarenk odalar...

Ancak son zamanlarda anne babaların yeni farketmeye başladığı bir takım gerçekler su yüzüne çıkmaya başladı; o da, çağın tüm gelişmeleri ve ailenin tüm olanakları seferber edilerek hazırlanmış, süslü- püslü, parlak renkli mobilyalarla ve karmaşık oyuncaklarla dolu çok renkli odalarla çocukların bazı problemler yaşadığı gerçeği...

Çocuklar çoğunlukla sıkıntılarını sözle değil davranışlarıyla dile getiriyorlar. Odalarında uyumuyorlar, ders çalışmıyorlar, hatta yaşamlarını tamamen odalarının dışına taşıyorlar. Anne babası ile yatan çocuklar, salonda oyuncaklarını ortalığa yayan, mutfakta ders çalışan çocuklar aslında sadece kendilerini daha rahat ve güvende hissettikleri özel bir alan yaratmaya çalışıyorlar. Anne babaların ise bu gibi durumlarda çoğunlukla kaygıyla, merakla, hatta zaman zaman öfkeyle sordukları soru ise şu oluyor:
Bu kadar özenle hazırladığımız odalarında eksik ya da yanlış olan nedir ki, çocuğum odasında huzurlu, mutlu ve üretken olamıyor ?

Aslında cevap çok basit: Çocuklarımız onlara küçük çocuk gibi davranılmasından hoşlanmıyorlar. Onların da merakları, eğilimleri, farklı ruh halleri, baskın elementleri, farklı vücut tipleri ve enerji akışları var. Hatta renkler, dokular, malzemeler ve biçimler onların üzerinde çok daha yoğun bir etki bırakıyor. Durum böyle olunca, klasik ve alışılagelmiş düzende yapılan tüm odalar görünüşte çok sevimli bile olsalar çocuğunuz için uygun olmayabiliyor, dergilerde ya da mağazaların showroomlarında adeta masaldan fırlamış gibi duran mobilyalar çocuğunuz için çok bir şey ifade etmeyebiliyor. Önemli olan odada bir masal dünyası yaratmak değil, ona gerçek dünyada kendisi ve doğası ile barışık bir ortam sunabilmek. Bu da onun karakterini oluşturan tüm parçaların bir araya getirilebilmesi, uygun renk, doku ve biçimlerin seçilebilmesi ile mümkün...

Kızının dikkatini derslerine verememesinden çok şikayetçi olan bir anne, bu konuyu çözümlemek için çok çeşitli yollar denemişti. Eve gelen öğretmenler, ders çalışma karşılığında verilen mükafatlar, abladan alınan yardımlar hiç işe yaramamıştı. Çocuk ders çalışmak istemiyor, odasında kitap bile okuyamıyordu.
Annenin bu konuda anlayamadığı, çalışmak, uyumak, dinlenmek gibi pek aktivite için seçilen mekanların niteliğinin önemli olduğuydu. Barbi bebeklerle dolu pembe yataklı, pembe boyalı bir odanın güzel görünümlü olmasına karşın, çocuğunun yapısı için olumsuz etki yaptığının farkına vardığı an öncelikle odanın rengini değiştirdik. Koyu pembe duvarlar açık yeşile döndü. Pembe desenli mobilyalar yerini açık renk ahşap yatak ve dolaba bıraktı. Gün ışığının içeri kontrollu girmesi sağlandı. Duvarlara sevdiği hayvanların resimlerini astık. En çok keyif aldığı uğraş olan resim yapmaya geri dönen kızının dersleri de zamanla düzeldi. Eskisi kadar dikkat sorunu yaşamıyor. Anne de kızı da hayatın yeni bir penceresi olduğunu keşfettiler..

Bu örnek çoğaltılabilir. Çocuğunuzun odasını çılgın renklerle boyayıp, yığınla oyuncak ve sonradan nereye koyacağınızı bilemediğiniz bir yığın mobilya ile doldurmadan önce ona farklı bir gözle bakmayı deneyin. İstekleri, eğilimleri, merakları size belli ipuçlarını verecektir.

Sadelik her zaman için ulaşılması en zor olandır. Doğru noktaları yakalamayı gerektirir. Bu noktalar bir kere yakalandıktan sonra yapılacak olan basit, sade ve pahalı olmayan bir düzenleme çocuğunuzun odasında keyifle geçireceği zaman dilimini, ve üretkenliğini arttıracaktır ve tabii birlikte paylaşacaklarınızı da...