Annenin sesinin yenidoğanın beyninde dil öğrenmeyle ilgili bölümlerin etkinleşmesinde özel bir rol oynadığı bildirildi


Montreal Üniversitesi ve Sainte-Justine Üniversite Hastanesi Araştırma Merkezi’nden bilim adamlarının yaptığı araştırma yenidoğanların beyinlerinde dil öğrenmeyle ilgili bölümlerin annenin sesiyle etkinleştiğini ortaya koydu.

Araştırma çerçevesinde bebeklerin doğumdan sonra 24 saat içinde beyinlerindeki elektriksel kayıtlar izlendi.

İzleme sonucu beyin sinyallerinin bebeklerin diğer kadın seslerine annelerinin seslerine verdikleri tepkiyi vermezken bu seslerin sadece beyinde seslerin tanınmasıyla ilgili bölümlerini etkin hale getirdiğini gösterdi.

Araştırma ekibinin lideri doktor Maryse Lassonde "Bu yenidoğanın beyninin annenin sesine güçlü biçimde yanıt verdiğini ilk kez kanıtlayan ve bilimsel konuşmak gerekirse annenin sesinin bebekler için özel olduğunu gösteren heyecan verici bir araştırma" dedi.

Bilim adamları 16 yenidoğanın başına uyurken elektrot bağladı. Bu sırada anneden sesli harf olan "A" sesini çıkarmaları istendi. Aynı çalışma daha sonra bebeği laboratuvara getiren kadın hemşireyle yapıldı.

Araştırmada anne konuştuğunda bebeğin beyninde özellikle motor beceriler ve dil öğrenmeyle ilgili sol lobda açık tepkiler yabancı biri konuştuğunda ise sesin tanınmasıyla bağdaştırılan sağ lobda tepkime gözlendi.