Varis bacaklardaki damarların belirginleşmesi ve koyu renkli, çirkin bir görünüme sebep olması olarak bilinir. Fakat varisin asıl nedeni damarlardaki kapakçıkların işlevini tam olarak yerine getirememesidir. Kapakçıkların işlevini yitirmesi sonucu damarlarda biriken kirli kan; koyu renkli, kötü bir görünüme sebep olur.

Varis problemi genelde bayanlarda olan bir sorun olarak bilinir. Halbuki varis , hem bayanlarda, hem erkeklerde oluşan bir dolaşım bozukluğudur. Ayrıca sadece bacaklarda değil, vücudun her bölgesinde oluşabilir.

* Varisler; artan gebelik hormonlarına ,artan kan dolaşımına ve büyüyen rahmin kalça içinde yarattığı basınç artışına bağlı olarak toplardamarlarda oluşan genişlemelerdir.
* Genellikle bacaklarda ,cinsel organın dış çevresinde (vulvada) ve makat etrafında çıkarlar.
* Estetik açıdan kötü bir görünüme sebep olurlar.Mavi renkte oluşan bu damar genişlemeleri gebeleri endişelendirir.
* Bazen bacaklarda ağrı ve uyuşma hissi olur veya hiçbir şikayete (estetik görüntüsü dışında ) sebep olmayabilir.
* Çok nadiren ciddi boyutta artıp tromboflebit gibi damar enfeksiyonlarına veya ağrının şiddetinden dolayı hareket kısıtlamalarına sebep olabilirler.Bu gibi durumlarda mutlaka tıbbi tedavi gerekmektedir.
* Ailevi geçişi söz konusudur.Yani ırsi olabilmektedir.
* Gebelik öncesi az da olsa varisi olan kadınlar veya uzun süre doğum kontrol hapı kullanmış olan kadınlar varis oluşması için risk altındadır.

Önlem alın;

* Uzun süre ayakta durmayın.Oturduğunuzda bacaklarınızı uzatın ve altına bir sandalye veya yükseltici koyun.
* Yatarak dinleniyorsanız ayaklarınızın altına yine yüksek bir yastık koyarak uzanın.
* Fazla kilo almaktan kaçının ,egzersiz yapın.
* Kabız kalmayın ve ıkınmayın.Gerekirse kabızlık için önlem alın veya doktorunuza danışarak ilaç kullanın.
* Sigara kesinlikle içmeyin, varis oluşumunu ve ağrıları arttırdığı ispatlanmıştır.
* Sıkı pantolon ,dar iç çamaşırı ve ayağınızı sıkan ayakkabı giymeyin.
* Bol C vitaminli gıdalar tüketin.Taze sıkılmış meyve suyu veya brokoli tercih edin. C vitamininin varisleri azalttığı iddia edilmektedir.
* Eğer tüm önlemlere rağmen varisler artar,ağrılar hareket etmenizi engeller ve komplikasyon riskleri belirirse doktorunuzu bilgilendirin.Size özel varis çorabı önerecek veya konunun uzmanı branş hekimi ile irtibata geçmenizi sağlayacaktır.