Çocuğunuzun fikirlerini ve yaratıcılığını övün ve cesaretlendirin: Çocuğunuzun fikirlerini, düşüncelerini ve davranışlarını övmenin yollarını bulmaya çalışın. Odaklanma, kararlılık, problemi çözmek için çabalama, yaratıcılık duygularını destekleyin.

Çocuğunuza fazla soru sorarak oyununu bölmeyin: Genelde ebeveynler oyun oynarken arka arkaya sorular sorarlar: "Bu hayvan ne?", "Kaç tane beneği var?" , "Nereye gidiyor?", "Ne yapıyorsun onunla?". Sorular sorarak ebeveynler çocuğun öğrenmesine yardımcı olduklarını düşünürler ama bu yaklaşım genelde tam tersi etki yaratır: çocuklar daha kapalı, sessiz ve özgürce konuşma konusunda çekingen hale gelirler.

Çocuğunuzun problemi tek başına çözme becerisini teşvik edin: Çocuğunuza yardımcı olmaya çalışırken, onun problem çözme yeteneğini ve kendi başına oyun oynayabilme yeteneğini körleştirmeyin. Çocuğunuzun kendinize bağımlı hale getirmeyin. Sadece ihtiyacı olan kadar destek verin .

Oyuna ilgi gösterin: Çocuklar sessizce oyun oynarken pek çok ebeveyn doğal olarak bu durumu kendi işlerini tamamlamak için bir fırsat olarak görür- yemek yapmak ya da gazete okumak gibi. Bunu yaparak, çocuğa sessizce oyun oynamasını ne kadar takdir ettiğinizi gösterememiş olursunuz