Uzmanlar, sokakta oyun oynarken küçük çocuklarını bir avuç toprağı ağızlarına sokarken gören ebeveynlerin rahat olmaları gerektiğini ifade ettiler.

Daily Mail gazetesinin The Quarterly Review of Biology dergisinde yayımlanan araştırmaya dayanarak yaptığı habere göre, uzmanlar, toprak yemenin birçok kültürde yaygın olmasından hareketle misyonerlerin, doktorların ve kâşiflerin bu uygulamayla ilgili 480'in üzerindeki anlatısını incelediler.

MİDEDE KALKAN GÖREVİ GÖRÜYOR
Araştırmada, tüm kültürlerdeki toprak yeme alışkanlığının aslında, toprağın midede parazitlere ve toksinlere karşı bir kalkan oluşturmasından kaynaklanıyor olabileceği sonucuna varıldı.

Uzmanlar, bazı insanların canının toprak çekmesine, vücutlarında demir, çinko veya kalsiyum gibi metal ve maddelerin eksik olmasının sebep olabileceğini de kaydettiler. Araştırmayı yürüten ekibin başkanı Dr. Sera Young, insanın toprak yemesinin ilk yazılı hikâyesini 2 bin yıl öncesinden Hipokrat'ın kayda geçirdiğine dikkati çekti.

TOPRAK YEMEK YAYGINDI
Araştırmacılar, ''Bu verilerle, toprak yemenin insanlar arasında yaygın olduğunu ve hassas yaşam evreleriyle koruma gerektiren ekolojik koşullarla karşılaşıldığında ihtiyaç duyulduğu sonucuna varıldığını'' söylediler.