Bebeğinizde süt alerjisi olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Süt alerjisi belirtileri, süt veya süt ürünlerinin tüketimini takiben birkaç dakika veya birkaç saat sonra ortaya çıkabilir fakat şiddetli alerji bulguları sıklıkla yarım saat veya bir saat sonra ortaya çıkar. En sık görülenler; kızarıklık, deride döküntüler, mide ve barsaklarda rahatsızlık hissi, kusma ve ishaldir. Daha az sıklıkla olmakla birlikte dışkıda kan da görülebilir.
Bazı bebeklerde ise bu alerji türü, kronik burun tıkanıklığı, öksürük, hırıltılı solunum veya nefes almada güçlük şeklinde belirtiler gösterebilir. İnek sütü veya süt ürünü alımını takiben ağız çevresinde şişlik, kaşıntı, ürtiker şeklinde döküntü olabilir. Egzama yapabilir. Eğer bebeğinizde inek sütü alerjisinden şüphe ediyorsanız bunu mutlaka doktorunuzla paylaşmalısınız. Bebeğiniz süt ve süt ürünü tüketiminin ardından morarıyorsa, soluk ve halsizse, tüm vücudunu kaplayan ürtiker şeklinde deriden kabarık döküntüleri varsa, boyun ve baş bölgesinde ani şişlik oluşmuşsa ve kanlı ishal varsa doktorunuza veya acil servise hemen başvurmalısınız.
Diğer yandan İnek sütü alerjisi olan bir bebeğe 12-18 ay süre ile inek sütü içeren gıdalar ve inek sütü bazlı mamalar verilmezken bebeğinizin beslenmesini özel mamalar ile destekleyebilirsiniz. Bu sürenin sonunda tekrar inek sütü vermeye başlayarak belirtilerin ortaya çıkıp çıkmadığını gözlemleyebilirsiniz. İnek sütünü tolere etmeye başlama süresi bebekten bebeğe değişiklik göstermektedir.
Alerjisi olan bir bebeğin beslenmesinde inek sütünü diyetinden ne kadar elimine edebilir ve bebeğinizi bu alerjen maddeden ne kadar çok koruyabilirseniz, tolerans gelişmesi ve iyileşme süreci de o kadar çabuk olacaktır.