Çocuğunuza yaz okulu seçerken

Okulların tatile girmesiyle aileleri yaz okulu telaşı sarar. Son yıllarda çok sayıda yaz okulunun açılması ve birçoğunun yüzme, futbol, çeşitli oyunlar gibi sportif alanlarda faaliyet göstermesi çocuğun sağlığı açısından son derece önem taşıyor. Uzmanlar, her türlü güvenlik önlemi alınan, sağlık görevlisi bulunan ve alanlarında uzman eğitimcileri olan yaz okullarının tercih edilmesini öneriyor.
Uzmanlar, sağlıksız yaz okulları çocuklarımızın sağlığına ciddi şekilde zarar verebildiğini belirtiyor. Hijyene önem veren, her türlü alt ve üstyapıda güvenlik önlemi alan okulların tercih edilmesi gerektiğini bildiren uzmanlar, özellikle spor yaz okullarında mutlaka konusunda uzman kişilerin bulunması gerektiğini, yüzme gibi derslerin yüzme hocaları tarafından verilmesinin önemli olduğunu vurguluyor.
Ayrıca uzmanlar, yoğun spor aktiviteleri gerektiren yaz okullarına girecek öğrencilerin mutlaka sağlık kontrolünden geçirilmesi gerektiği konusunda aileleri uyarıyor. Her bedenin her sporu yapmaya uygun olmadığının altını çizen uzmanlar, "bazen ağır hareketler sebebiyle ani ölümler yaşanabileceğini, özellikle çocuklarımızın yapacakları sporla ilgili bir sağlık kontrolünden geçmelerinde fayda olduğunu belirtiyor. Bunun yanında yaz okullarında sürekli ve ağır sporlardan da kaçınılması gerektiğine, spor hangi dalda yapılıyorsa o dalın uzmanları tarafından yaptırılmasının uygun olacağına dikkat çekiyor.