Çocuğunuzda empatiyi nasıl geliştirebilirsiniz?

Çocuklarda empatinin temeli hayatın ilk yıllarında atılır. Öncelikle sizin çocuğunuza göstereceğiniz şefkat ve sevgi dolu ilgi, çocuğunuzun da çevresine şefkat ve ilgi göstermesini sağlar. Bebeğini düşünen, ihtiyaçlarını karşılayan anne onun sadece ruhen değil, zihinsel olarak da gelişmesini sağlar. “Sağ beyin” olarak adlandırılan beyin bölgemiz, empatiden sorumludur. Bebeğinizin yaşamının ilk senesi, sağ beyninin gelişimi için kritik ve önemli zamandır. Bu dönemde değerli olduğunu hisseden, sizin onu hep seveceğinize ve koruyacağınıza güvenen bebeğiniz, bu sevgiyi, ilgiyi ve değeri çevresindekilere de gösterir. Böylece de acıma, vicdan ve merhamet gibi duyguların temeli atılmış olur.
Çocuklarda “ben” kavramı 18-24 ay arasında gelişir. Doğal olarak da “ben” diyebilen çocuklar “ben-sen” ayrımını yapabilir. Bu nedenle de 2 yaştan önce kendinden başkasını düşünüp anlayabilmesi çok zordur bunu ondan beklememek gerekir.
Peki yardımcı olmak adına ben neler yapmalıyım dediğinizi duyar gibiyiz. İşte size birkaç öneri;
1.Öncelikle, empati nasıl gösterilir konusunda siz öncülük edin. Örneğin; “Gel arkadaşının yarasına ilaç sürelim”
2.Diğer yandan duygularla ilgili farkındalığını geliştirin. Mesela, ona farklı duyguları anlatan yüz ifadeleri gösterin, hikayeler okuyun.
3.En önemlilerinden biri de kendi ilişkilerinizde çevrenizdekilere empati göstererek ona örnek olun.
4.Çocuğunuzun kendisini farkına varmasına yardımcı olun. Örneğin aynada kendini tanısın.
5.“Ben” dilini kullanarak kendini sizden ayırt etmesine yardımcı olabilirsiniz. “Bana vurmanı istemiyorum. Vurduğun zaman canım acıyor”
6.Kızgınlık, üzüntü gibi bazı kötü duyguları yaşamasına izin verin. Çünkü bu duygular da hayatın bir parçası ve onlarla baş etmeyi de çocuğunuza öğretmeniz gerekiyor. Onu hep mutlu etmeye çalışırsanız zor duyguları kontrol etmeyi öğrenemez örneğin kızgın bir arkadaşının ne hissettiğini anlayamaz. Sevdiği bir çizgi filmi izlemesini istemiyorsanız televizyonu kapattığınız zaman ne hissettiğini anladığınızı ona söyleyin. “Biliyorum ki filmi kapattığım için bana kızdın. Seni anlıyorum ama bunu izlemeni de istemiyorum. Sakinleştiğinde seninle birlikte sevdiğin bir oyununu oynayabiliriz.”