Doğum sonrası depresyonu

Bu depresyonu tanımlarken doğumdan sonraki 4 hafta içinde, herhangi bir zamanda majör depressif bir dönem yaşanmasıdır. Yeni bebeği olan annelerin bazılarında görülen doğum sonrası depresyon, melankoliden daha farklı ve ciddi bir durumdur. Ancak bazı annelerde bu süre 6 haftaya kadar uzayabilir. Depresyonun nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte doğumdan sonra ani gelişen hormonal değişimlerin etkili olduğu düşünülmektedir. Başka bir neden de "psikolojik stres" lerdir. Bebeğe karşı aşırı bir sorumluluk duygusunun gelişmesi bu depresyonun altında yatan önemli bir sebep olabilir.
Genelde doğumdan sonraki 1 ile 5. günler arasında depresyon belirtileri baş gösterir. Depresyonunen hafif başlangıç sürecinde sık görülen bulgular halsizlik, isteksizlik, sinirlilik, unutkanlık ve değişik korkulardır. Bunlara genelde uyku problemleri de eşlik eder.
Doğum sonrası depresyonunun tedavisinde emziren annelerde antidepresan kullanımı önerilmez bu durumda yani tedavi süresince kadın doğum ve psikiyatri hekimlerinin birlikte tedavi planı yapmaları uygun olacaktır.