Anne Baba kavgası Çocuğu çok etkiliyor..

Aile içinde mutlu günlerimiz olduğu kadar, eşimizle tartışmalar yaşadığımız dönemlerinde olması kadar doğal bir durum daha yoktur. Peki bu durumda çocuklarımız neler hisseder? Kesin ve net olan tek şey çocukların anne ve babalarının kavga etmelerinden hiç hoşlanmadıkları. En kötüsü ise kendilerini güvende hissetme duygularının sarsılmasıdır.
Diğer yandan çocuklarınız zaman zaman anlaşmazlıkların olabileceğini, bununla ilgili tarafların birbirleriyle konuşabileceğini de aile içinde öğrenir. Bu tartışmalar yaşanırken anne-babanın birbirlerine karşı tavırlarına, ses tonlarına, seçilen kelimeler ve tabii tartışma konularına dikkat edildiğinde, bir şeylerin halledilmeye çalıştığı çocuklarca anlaşılır. Unutulmamalıdır ki çocuklar için hayattaki iki temel güven unsuru anne ve babadır. Bunun yanı sıra çocukların sınırları öğrenebilmesi için de anne ve babanın çocuğa örnek olması gerekir. Bu tartışmalarda yaşanacak kontrolsüz öfke çocuklar için çok korkutucudur. Öfkenin kendilerine de yöneleceği algısını yaratır ve endişeye kapılmalarına neden olur.
En önemli konuların başında anne-babanın tartışma sonrası çocuklarıyla konuşmaları ve endişelerini azaltmalarıdır. Bu durumlara tanık olduklarında onlarla konuşarak “ bu aramızda bir konu, biz halletmeliyiz, seninle ilgili değil” mesajı verilmelidir. Tekrar hatırlatmak isteriz ki çocuğun güven unsuru olan anne babanın ona karşı olan tavırları kadar birbirlerine olan davranışları da oldukça önemlidir ve kontrolsüz yaşanacak bir olay çocuğunuzun size olan güvenini sarsacaktır. Aynı zamanda bu durum kendisini de boşlukta ve çaresiz hissetmesine zemin hazırlayacaktır. Tartışmalarınıza, ses tonunuza ve hareketlerinize son derece dikkat etmelisiniz.