KUNDAK: ESKİLER DOĞRU MU YAPIYORLARDI?30946325296406140904725 - Bebeği Kundağa Sarmak Doğru mu?


Anneannelerimizin eski bir adeti olarak gördüğümüz ve artık modern anneler olarak sevmediğimiz kundak yeniden gündemde. Çocuk doktoru David Geller kundakla ilgili şunları söylüyor:
Birçok yenidoğan bebek kundaklanmaktan veya bir battaniye ile sarmalanmaktan hoşlanır çünkü bu durum ona anne karnında olmayı hatırlatır. Bu şekilde kundaklanmak veya sarılmak bebeği sıcak tutar ve konforlu hissettirir. Eğer bebeğiniz kundaklandığında huysuzlanıyor ve ağlıyorsa ellerini ve kollarını rahat hareket ettirmek istediği anlamına gelir. Bu durumda rahat edene kadar kundağını gevşetmeyi veya daha fazla boşluk bırakarak sarmayı deneyin. Kundaklarken dikkat etmeniz gereken şey: nefes almasını engelleyecek kadar sıkı sarmamak, yüzünün kapanmamasına dikkat etmek ve çok sıcak ortamlarda bunaltacak kadar sarmamak.

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre kundak, ani bebek ölümü sendromu riskini düşürürken kolik sancılarını da azaltıyor.
Eğer bebeğinizi kundaklamaya karar verirseniz bunu sadece ilk 3 ay için uygulayın. 3 ayını dolduran bebeklerin kundaklanması doğru değil.

Kundak kullanmak isteyen modern anneler için de pratik hazır kundaklar piyasaya çıkmaya başladı bile...