Okul toplantılarına, çocuk eğitimiyle ilgili konferanslara veya kişisel gelişim seminerlerine katılanların çoğunu bayanlar oluşturuyor. Maalesef erkeklerin büyük çoğunluğu da "Ben her şeyi bilirim." havasında. Oysa en çok bildiğini zannedenler, en çok hata yapanlardır. Buradan, annelik ve babalık gibi büyük bir sorumluluğu omuzlarına alan tüm ebeveynlere, özellikle de babalara seslenmek istiyorum.

Çocuğunuzla bir problem yaşıyorsanız, olumsuz veya anlam veremediğiniz davranışları varsa eğer, önce siz kendinizi sorguluyor musunuz acaba? Yoksa problemleri çözmek yerine yok saymayı mı tercih ediyorsunuz? Ya da sürekli çocuğunuzu suçlamayı mı?
Şimdiye kadar çocuk eğitimiyle ilgili kaç kitap okudunuz? Kaç seminere katıldınız?

Kitap okumak, seminere katılmak ve çocuğunuzla ilgilenmek için vaktiniz yok öyle mi? Televizyonun karşısında ayda kaç saat harcadığınızı bir hesap eder misiniz lütfen? Günde bir saat televizyon izliyorsanız, ayda 30, 2 saatse 60, 3 saatse 90 saatiniz TV karşısında geçmiyor mu?

Oysa sevgi, şefkat, ilgi, takdir ve desteğin -kaç yaşında olursa olsun- çocuğunuzun zarurî ihtiyaçları olduğunu biliyor muydunuz? Peki bu ihtiyaçlarını yeteri kadar karşılıyor musunuz? Uzmanlar, çocuğunuza özel zaman ayırmanızı tavsiye ediyorlar. Haftada bir gün veya hiç olmazsa bir saat de ayıramıyor musunuz en değerli sermayeniz olan çocuklarınıza? (Toplum olarak mazeret üretmekte üstümüze yok. Bir de eleştiriyi kabullenmeme gibi bir zaafımız var maalesef. Ama ben yine de faydalı olur umuduyla eleştiri ve önerilerime devam edeceğim.)
Kaynak: ForumPaylas.net [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Tabii ya, siz çok meşgulsünüz değil mi? Para kazanmak gibi son derece önemli bir işiniz var. Ve işinizi bahane ederek ailenizi, çocuğunuzu ihmal ediyorsunuz. "Sizin için çalışıp duruyorum." diyerek sık sık başa kakarsınız bunu üstelik. Oysa çocuğunuz sizden çok para değil, sevgi, şefkat, ilgi, takdir ve destek bekliyor. Onun paradan ziyade bu değerlere ihtiyacı var.

Filmlerde zaman zaman görürsünüz; mutlu olmayan, hatta anne ve babasına kırgın olan çocuğunu nankörlükle suçlar baba: "Her şeyi var. Neyi eksik ki?"

Evet, maddî açıdan dünyayı önüne sermiş, bir dediğini iki etmemiştir belki, ama farkında olmadığı çok önemli bir şey eksiktir çocukta. Belki bütün vitaminleri fazlasıyla almıştır, ama "S vitamini", yani sevgi eksik kalmıştır. Çocuğun asıl istediği samimi bir sevgi ve ilgidir; lâfta kalan kuru bir sevgi değil.

İş işten geçmeden, iyi gitmeyen bir şeyleri düzeltmek ve kırgınlıkları gidermek için var mısınız ciddi bir muhasebe yapmaya, yani kendinizi sorgulamaya, değiştirmeye ve geliştirmeye? Şunu iyi bilin ki, bunu gerçekten isterseniz, başarabilirsiniz.

Çocuğunuzda "S vitamini" eksik kalmışsa, bu sizin hangi eksiklerinizden kaynaklanıyor acaba? Bunu bulabilecek kadar cesur musunuz kendinize karşı? Yoksa çocuklarınız size kırgın olduğu hâlde, siz hâlâ kendinizi mükemmel bir anne-baba olarak mı görüyorsunuz?

İyi düşünün; zira bilinçsizce harcanan zamanlar, kaybolan yıllar geri gelmeyecek. Önce kendinizle yüzleşin. Tanışın kendinizle ve barışın. Artı ve eksilerinizi olduğu gibi görün. Sonra sevgi, şefkat ve hatta hasretle kucaklayın ailenizi, eşinizi, çocuklarınızı... Yarın onları kaybedebilecek ve bir daha göremeyecekmişçesine!.. Sık sık anî depremlerle sarsılan ölümlü, yalan dünyada, bu da bir gerçek değil mi?..