Bademcik ve geniz eti hastalıkları, çocukların psikolojisini, sosyal hayatını ve okuldaki başarısını olumsuz etkiliyor.Ahmet YUKUŞ/ DİYARBAKIR (AHT)
Diyarbakır Çocuk Hastanesi Çocuk Uzmanı Dr. Atilla Özyılmaz, geniz eti ve bademcik sorunlarının hastanın günlük yaşantısını etkilediği gibi okul çağındaki çocukların başarısının da ciddi oranda etkilediğin söyledi.
Yaşanan bu sağlık sorunu ile ilgili yapılması gerekenler konusunda bilgi veren Dr. Özyılmaz, miniklerin yaşamını olumsuz eden geniz eti ve bademcik rahatsızlıkları nedeniyle çocuklarda burun tıkanıklığından, gündüz yorgunluk hissi ve baş ağrısına, horlamadan uykuda nefes kesilmesine, davranış bozukluklarından hiperaktiviteye kadar birçok sorun yaşanabildiğini ifade etti.
Dr. Özyılmaz, bu rahatsızlığın, yalnızca sağlık açısından değil psikolojik açıdan da sıkıntı yarattığını belirterek, "Geniz eti ergenlik sonrası gerileyen, bademcik ise daha çok 1-10 yaş arasında görülen bir rahatsızlık olma özelliğine sahiptirler ve vücudun bağışıklık sisteminde görev alırlar. Sağlıklı olmayıp işlevini yerine getiremeyen bademcikler, vücudu dışarıdan giren mikroplara karşı savunmak yerine sürekli iltihaplanarak, bırakın vücudu savunmayı, aksine vücut için mikrop kaynağı oluşturmaktadırlar. Daha da önemlisi, çok sık geçirilen bademcik iltihapları sadece o bölgeyi etkilemekle kalmayıp; kalp, eklem ve böbrek romatizması için de önemli bir risk oluşturmaktadır" dedi.
AMELİYAT GEREKTİREN HALLER
Geniz eti ve bademcik hastalıklarının tedavisinde öncelikli olarak ilaç tedavisi uygulanması gerektiğini, uygulanan ilaç tedavisine rağmen sonuç alınmayan durumlarda ise cerrahi yola başvurulması gerektiğinin altını çizen Özyılmaz, şu önerilerde bulundu: "Horlama ve nefes kesilmesine neden
olacak kadar sorun çıkaran ve çocuğun havale geçirmesine neden olan bademcik iltihapları oluşuyorsa, gelişmeyi bozuyorsa, erişkinlerde bademcik taşı ve ağız kokusu yapıyorsa, bademcik iltihapları kalp, eklem ve böbrek romatizmasına yol açmışsa ameliyat olmasını öneriyoruz".