633567 detay?1306224079 - Çocukların kasları zayıflıyor
Top peşinde koşmak yerine bilgisayar başında oturuyorlar; basit fiziksel hareketleri bile yapamıyorlar
Acta Paediatrica adlı çocuk sağlığı dergisinde yayımlanan araştırma, ağaca tırmanmak, ip atlamak, top peşinde koşmak, uzun uzun yürümek gibi oyunlar yerine, bilgisayar ve televizyon başında zamanını geçiren çocukların sağlıkları konusundaki kaygıları ortaya çıkardı.

Fitness uzmanı Dr. Sandercock ve ekibi, 2008'de 10 yaşındaki 315 çocuğun katılımıyla gerçekleştirdikleri araştırmayı, 1998 yılında aynı yaş grubundaki 309 çocuk üzerinde yapılan araştırmayla karşılaştırdı. Sonuçta, günümüz çocuklarının kaslarının 1990'lı yıllarda büyüyenlere göre daha zayıf olduğu ortaya çıktı. Araştırmacılar, boy ve kilo oranları aynı olsa bile, bu dönemin çocuklarının fiziken daha zayıf, kas yapısının daha az olduğunu ve önceki kuşakların "basit" gördüğü fiziksel hareketleri bile yapamadıklarını saptadı.

GÜÇSÜZ ÇOCUKLAR
Araştırmada, 2008 yılında 10 yaşında olan çocukların mekik çekme sayısının, 1998'de 10 yaşında olanlara oranla yüzde 27.1 azaldığı, kol gücünün yüzde 26, tutuş gücünün yüzde 7 zayıfladığı belirlendi. Aynı şekilde günümüz çocuklarının, önceki kuşağın çocukları kadar, parmaklıklara asıldıklarında kendi ağırlıklarını yukarı çekemedikleri görüldü. Dr. Sandercock, bu bulguların "şoke edici'' olduğunu söyledi.