Çocuklarınız bahçe ve havuz keyfi yaparken ve açık havada eğlenceli vakit geçirirken onlar için güvenli bir ortam yaratmak da siz anne babalara kalıyor... Cem Botanik’ten Ayşe Şirin yapılması gerekenleri anlattı.

Bahçede oyun zamanı

Bahçede çocuğunuzun oynayacağı bir oyun alanı hazırlayarak güvenli bir bölge oluşturabilirsiniz. Bunlar;

Öncelikle oyun alanının evinizden çocuğunuzu göreceğiniz yerde bulunması önemli. Bahçeden dışarıya açılan kapının her daim kapalı olmasına dikkat edin.

Çocuklarınızın farklı egzersizler yapabilmesi için bahçede atlama tırmanma aparatları salıncak kaydırak gibi oyuncakların bulunmasında fayda var. Ancak oyuncakların herhangi bir kazaya yol açmaması için oyun alanları mutlaka yumuşak malzemeden olmalı. Salıncak uygulamasında hafif bir malzeme seçilmesi önemli… Oyun malzemeleri iyi monte edilmeli sivri kesici ve paslanmış malzemeden yapılmamalı.

Yerden 75 santimden yüksek olan platformlardan düşmelerini önlemek için bu bölgelere mutlaka yan korkuluk yapın.

Çocukların oyuncaklarını depolayacağı alanları temiz tutun.

Açıkta elektrik kablolarını kesinlikle bulundurmayın. Bahçe aletlerini kesici delici makasları kilitli dolaplarda saklayın.

Çimleri biçerken çocukların makineden uzak durmasını sağlayın.

Bahçedeki bitki ve ağaçların cinslerini öğrenin zehirli olan bitkileri kaldırın ya da etrafını çitle çevirin.

Keser balta ve çapa gibi bahçe aletlerini çocuğun ulaşamayacağı şekilde muhafaza edin.

Eğer bahçenizde yer alan çimleri gübrelediyseniz ve ardından böcek ilacı serptiyseniz çocuğunuzun bahçede oynayabilmesi için 48 saat geçmesine özen gösterin!

Bahçe mobilyalarınızın köşelerinde çocuk güvenliği için plastik köşelikler kullanabilirsiniz.

Çocukların duyularının uyarılması için ise meyve ağaçları çiçekler ve kelebekler çok etkili olacaktır. Bahçenizde bodur meyve fidanları tercih ettiğinizde çocuklarınız ağaçtan kolayca meyve toplayabilir. Bahçede zararlı bitkiler ve otlar bulundurmamaya eğer bunlardan çıkıyorsa düzenli olarak temizlemeye özen gösterin! Ayrıca dikenli bitkiler de çocuğunuza zarar vereceğinden bahçenizde bulundurmamanızda fayda var.

Büyüklerin en keyifli bahçe hobilerinden olan barbekü çocuklar için tehlikeli olabilir. Barbeküyü kullandıktan sonra mutlaka ufaklıkların erişemeyeceği bir yere kaldırın. Onları gazdan ve sıcaklıktan koruyun.

Bahçede merdiven varsa çocukların üstüne tırmanma riskine karşı duvara dayalı olarak bırakmayın. Merdivenleri mutlaka zeminde yatık olarak muhafaza edin.

Havuz keyfi tatsız bitmesin!

Evlerin bahçelerinde bulunan yüzme havuzları havaların ısınmasıyla birlikte küçük çocuklarında en çok vakit geçirdiği alan halini alıyor. Çocuğunuzun suyla iç içe olması elbette çok güzel ama herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek için şu tip önlemler almanızda yarar var!

Havuzun etrafında çocuğun açamayacağı şekilde kilidi olan özel havuz bariyeri kullanın.

Çocuğun ilgisini çekebilecek ve almak için hamlede bulunabileceği şekilde havuzda oyuncak bırakmayın.
Kolluk ve can simitlerinin koruyucu özellik taşıdığı yanılgısına düşmeyin.

Havuzun yakınında acil durumlarda ulaşabileceğiniz bir telefon bulundurun.
Çocuğunuz havuzdayken dikkatinizi ondan ayırmayın.
Çocuğunuza suda yapılması ve yapılmaması gerekenleri öğütlemeyi ihmal etmeyin.

Havuzun temizliğinde kullanılan klorun göz veya deriyle teması yanıklara sebep olabileceğinden çocuğun ulaşamayacağı şekilde saklanmalıdır.