Anneler, bebeklerin sıklıkla, çikolata, baharatlar (tarçın, sarımsak, köri, biber), turunçgiller ve onların meyve suları (portakal, limon, greyfurt, ıhlamur gibi), çilek, kivi, ananas, gazlı sebzeler (soğan, lahana, sarımsak, brokoli, karnabahar, salatalık ve biber) ve kiraz, erik gibi müshil etkisi olan meyvelere karşı hassas olduklarını söylemektedir.

Günde 300 mg’yi geçmeyecek düzeyde kafeinli içecekler alınabilir; ancak fazlası bebeğinizin uyku düzenini bozabilir ve mızmız olmasına neden olabilir.

Alkol ve Emzirme

Arasıra alköllü içecek alımına olur verilmektedir; ancak birden fazla alınması anne sütündeki alkol seviyesini artırağından bebeğinize zarar verecektir. Eğer, bir seferde birden fazla içmeyi planlıyorsanız ikinci ile birinci arasına en az 2 saat koyulması önerilmektedir. Anne sütündeki alkol miktarının, anne kanındaki ile aynı olduğu söylenmektedir.

Ayrıca, yapılan çalışmalar alkolün süt üretimini azalttığını ortaya koymaktadır.

Ancak, şundan emin olunmalıdır ki, alınan alkoller anne sütüne ve oradan da bebeğin sistemine girmektedir ve bu da bebek için sağlıklı değildir.

Alerji

Bebeğinizin, egzama, titizlik, tıkanıklık veya ishal gibi alerjik belirtileri varsa, bebeğin sürekli temas halinde olduğu sabun, küf veya gıdalar buna sebep olmuş olabilir. Bunların ötesinde, sizin aldığınız ve sütünüz aracılığıyla da sistemine karışan gıdalara karşı tepki gösteriyor olabilir. Bu konuda tetkik gerekebilir.

Son olarak, yediğiniz bazı şeylerin bebeğinizde sorunlara sebep olduğunu düşünüyorsanız bu genellikle emzirmeden 2 ya da 6 saat önce aldığınız gıdalardan ötürüdür. Bunlar sıklıkla soya, buğday, yumurta, fındık, mısır veya mısır şurubu ile ineklerin süt ürünleri olmaktadır.