Yapılan bir araştırmaya göre dünya üzerinde ikiz bebek sayısı giderek artıyor...
Amerika Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi verilerine göre, 1980 yılında doğan her 53 çocuktan biri ikizken, bu rakam 2008 yılında 31’de 1'e yükseldi.

Eğitimli ve gelir seviyesi yüksek kadınların ikiz bebek sahibi olma oranının daha yüksek olduğunu da belirten uzmanlar, ikiz bebek sayısında görülen artışın nedenlerini şöyle açıklıyor:

Eğitimli kadınlar 30 yaşından sonra anne olmayı tercih ediyor. 35 yaş üstündeki bir kadının 20’li yaşlarındaki bir kadına göre ikiz çocuk sahibi olma oranı dört kat daha fazla. Bunun nedeni de yumurtlamayı arttıran 'folikül uyarıcı' hormonun yaşla beraber artması.

Tüp bebek çoğul hamileliklerin nedenlerinden biri

Eğitimli ve gelir seviyesi yüksek kadınlar daha geç anne olmayı tercih etmeleri, hamile kalmalarını zorlaştırıyor. Bu nedenle bu kadınlar tüp bebek yöntemine başvuruyorlar.

Tüp bebek yönteminde de doktorların tedaviden sonuç alınmasını garantilemek için rahme daha fazla embriyo yerleştirmeleri ve tedavi sırasında kandaki 'folikül uyarıcı' hormonunun artması, kadının ikiz bebek sahibi olma oranını artırıyor.

4 milyon tüp bebek var

Tüp bebek yöntemi uygulanan kadınların yüzde 25 ile 20’si ikiz bebeğe hamile kalıyor. 2010 yılında tüm dünyada toplam 4 milyon tüp bebek yaşıyordu.