Çalışın ya da çalışmayın, hem eviyle, hem de ailesiyle ilgilenen bir kadın olmak gerçekten zordur. Bazen yoğun günlük tempodan kaçarak sadece kendinizle kalmak isteyebilirsiniz.

Ne istediğinize dikkat edin, çünkü gerçekleşebilir!

Çalışan ve ev kadını anneler arasında sadece tempo farkı var. Biri evde zaman geçirmeye hasretken, diğeri bu konudan şikayetçi…

İş hayatında olsanız da, olmasanız da yi bir anne ve ev kadını olmak rutin bir tempoyu gerektiriyor, biliyoruz. Fakat 'gerçekten de o kadar meşgul olmamak' sandığınızdan daha farklı bir boşuğa yol açabilir.

Tahlil edin

Eğer sizin ve ailenizin çok yoğun olduğunu hissediyorsanız, bunun sebeplerini belirlemeyi deneyin. Elbette zaman bulabilirseniz!

Kendinizi şu an için mi yorgun hissediyorsunuz? Yoksa hep mi böyleydi? Tempo artacağa mı benziyor? Bu durumdan kalıcı olarak mı kurtulmak istiyorsunuz?

Bu soruları cevapladıktan sonra asıl sorular başlıyor:

Stresin sebebi sadece bu tempo mu? Çocuklarınız ya da eşiniz huzurlu mu?

Eğer cevap evetse biraz dayanın. Fakat verdiğiniz cevaplardan tatmin olmuyorsanız bir an önce çözüm üretmeniz gerekiyor.

Programınızda değişiklikler yapın

Örneğin, sabah eşinizi ve çocuklarınızı yolladıktan sonra hemen ev işlerine başlıyorsanız deneysel bir alışkanlık geliştirin. Öğlene kadar sadece kendinize zaman ayırın. Kahvaltıda kendinizi şımartın.

Ya da iş çıkışı çocuğunuzu kurstan almanız gerekiyorsa kendinize sohbet edecek bir yol arkadaşı bulup bulamayacağınıza bakın.

Küçük küçük geri adımlar

Programınızdaki her şeyi birden altüst etmeyin. Hiçbir zaman gerçek anlamıyla 'müsait' olamayacağınızdan büyük serbest zaman planları yapmak hayal kırıklığı yaratır.

Örneğin temizliğin yarım saatini çocuğunuza, yarım saatinizi spora ayırabilirsiniz. Duruma göre daha esnek davranın.

Meşgul olmak meşgul olmaktır! Sadece bunu kendiniz için daha katlanılır hale getirmek ailenizin rehatlığı açısından ve sizin mutluluğunuz için büyük önem taşır.