Anne olmayı tadanlar bebek sevgisinin yeryüzündeki en büyük sevgi olduğunu söyler. Anneler için her şeyin başında gelir çocukları... Onu her kötülükten korumaya çalışır, canı pahasına olsa bile herkes sakınır. Hatta bütün sevgisini, emeğini verir... O yüzden derler ya cennet annelerin ayakların altındadır diye... Ancak bazen her şeyden sakınma, onun küçük bedeninin kendisini koruyamamasına, bağışıklık sisteminin gelişememesine neden olur. Bebeğinizin bakterilere de ihtiyacı olduğunu unutmayın!

Bebeğinizin bağışıklık sistemi enfeksiyonlara karşı bir zırh gibidir. Sistemi güçlendirerek ufaklığınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

1. Emzirmek

Emzirmenin Faydası

Doğumdan önce bebeğiniz sizden enfeksiyonlara karşı savaşan ve bağışıklığı bir yıl boyunca koruyan antikorlar alır. Anne sütü; bebeğin kendi bağışıklık gücünü geliştirinceye kadar onu korur.

Bilimsel Bilgi

Anne sütü; bağışıklık sistemini güçlendiren A, C ve E vitaminlerini; ayrıca vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan demir ve alerji riskini azaltan magnezyum minerallerini içerir. Koruyucu özellikleri emzirmeyi bitirdiğinizde bile devam eder.

Uygulama

Emzirmenin her türlü süresi faydalı. Birkaç gün bile bebeğinizin bağışıklık sistemini korur ancak en az altı ay sadece anne sütü vermek en doğrusu.

2. İyi Gıda

İyi Gıdanın Faydası

Gıdalarda bulunan belirli besin maddeleri bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir. Meyve ve sebzeyi mevsimine göre bebeğinize yedirin.

Bilimsel Bilgi

Gıdaların süperstarları arasında kayısı ve ıspanakta bulunan A vitamini; turunçgillerdeki C vitamini; avokadodaki E vitamini; tahıllarda bulunan çinko ve selenyum mineralleri ve sarımsak yer alır.

Uygulama

Taze meyve ve sebzeler verin. Bebeğin yeterli miktarda sıvı almasına da dikkat edin, çünkü sıvılar da bağışıklık sistemini destekler.

3. Egzersiz ve Hareket

Egzersiz ve hareketin faydası

Fiziksel aktivite bebeğin kan dolaşımını harekete geçirir; ayrıca iştahını açar ve uykuyu kolaylaştırır.

Bilimsel Bilgi

Egzersiz lenfin yani enfeksiyona karşı koruyan hücreleri barındıran sıvının vücutta dolaşmasını sağlar. Aynı zamanda bağışıklık sistemine zarar veren stres hormonlarını azaltır.

Uygulama

Bebeklerin çoğu yapılarından dolayı aktiftir ve parka çıkmayı kendi ister. Bebeğinizi için her türlü aktivite faydalıdır.

4. Uyku ve Dinlenme

Uyku ve Dinlenmenin faydası

Yeterli miktarda dinlenme ve uyku bebeğin vücudunu canlandırmasına yardımcı olur.

Bilimsel Bilgi

Vücudun iyileştirme mekanizması; uyku ve dinlenme sırasında etkilidir. Sürekli hareket etmek bebeği yorar ve bağışıklık sistemine zarar verir.

Uygulama

Aktiviteler ve uyku arasında denge oluşturmaya özen gösterin. Bebeğiniz için gün içinde dinlenme saatleri oluşturun.

5. Gün Işığı Dozu

Gün Işığının Faydası

Aşırı miktarda güneş ışığının cilde zarar verdiğini biliyorsunuz. Ancak her gün yeterli miktarda gün ışığı almak bebeğin bağışıklık
sisteminin olmazsa olmazlarından biridir.

Bilimsel Bilgi

Gün ışığı; vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan T hücrelerinin oluşmasına yardımcı olur.

Uygulama

Bebeğinizi her gün dışarı çıkarmayı alışkanlık haline getirin. Bunu yaparken mutlaka güneşten koruyucu giysiler ve şapka kullanın.

6. Bakterilere sağlıklı temas

Bakterilerin Faydası

Bebeğin bakteri ve virüslerle temas etmesini engellemeyin, örneğin soğuk algınlığı virüsünden korkmayın. Çocuklar bu şekilde bağışıklık sistemlerini geliştirebilirler.

Bilimsel Bilgi

Bağışıklık sistemi ilk kez bir tehditle karşı karşıya kaldığında, örneğin bir virüsle, ona karşı antikorlar geliştirir. Hastalıklarla temas etmek aslında doğal bağışıklığın gelişmesine yardımcı olur.

Uygulama

Bağışıklık sisteminin olgunlaşması zaman alır. İlk aylarda soğuk algınlığı olan kişileri bebeğinize yaklaştırmayın. Daha büyük bebekleri ise kalabalık yerlere götürmekten korkmayın.


7. AŞILAR

Aşıların Faydası

Aşılar; vücudu belirli enfeksiyon hastalıklarından koruyan antikorların üretilmesini sağlar.

Bilimsel Bilgi

Aşılar sadece bebeğinizi değil, aynı zamanda genel nüfusu korur. İnsanların çoğu aşılıysa, hastalıkların yayılması zorlaşır.

Uygulama

Aşıları hakkında doktora danışın. Aşı takvimine uyun.