hamilelikte sıvı tüketimi - bitki çaylarının hamilelere faydası


Hamilelik döneminizde, günlük sıvı ihtiyaçlarınızı karşılamak için siyah çay ya da kahve gibi içeceklerin yerine, daha faydalı olduğunu bildiğiniz bitki çaylarını tüketmelisiniz. Beslenme ve Diyet Uzmanı Aysu Aydın: “Hamileliğinizde içeceğiniz bitki çayları sizin için gerçekten faydalıdır, ancak bazı türlerinin erken doğum ve düşük riskini arttırdığını bilmelisiniz.” diyor.

Hangi çayın, ne faydası var?

Ihlamur, zencefil, papatya, rezene, kuşburnu, yeşilçay ve tüm meyve çayları hamilelik döneminizde, sizin için çok faydalıdır. Bu yüzden bitki çaylarını günde iki fincana kadar rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Ihlamur

Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek, grip ve soğuk algınlığına karşı sizi korur. Ihlamurun ödem çözücü etkisi olduğundan, böbreklerinizi yormadan, vücudunuzda biriken ödemi indirir.

Papatya

Sindiriminizi kolaylaştırarak, sizi ruhsal açıdan rahatlatır. Sakinleştirici etkisi bulunur. Uykusuzluk probleminiz varsa, papatya çayı iyi gelecektir.

Rezene

Bağırsaklarınızda gaz oluşmasını engelleyip, sizi rahatlatır ve sindiriminize yardımcı olur. İştahsızlık probleminize iyi gelir. Ayrıca emzirme döneminizde de süt veriminizi arttırır.

Zencefil

Bulantılarınızı önler, şişkinlik hissinizi azaltır, hazımsızlığınızı düzeltir.

Kuşburnu

C vitamini açısından oldukça zengin bir bitkidir. Hastalıklarınızda vücudunuzdaki genel direnci sağlar. Ayrıca ödem söktürücü özelliği de bulunmaktadır.

Yeşilçay

Yeşilçaydaki kafein, siyah çaya oranla daha az olduğundan tercih sebebiniz olmalıdır. Kan dolaşımınızı düzenleyici, soğuk algınlığına karşı koruyucudur.

Bitki çaylarının olumsuz tarafları

Hamilelik döneminde, bazı bitki çaylarının olumsuz yan etkileri bulunmaktadır.

• Adaçayı

Bu dönemde rahim kaslarınızı uyarıcı etkisi bulunduğundan adaçayı tüketmemelisiniz.

• Keten tohumu

Omega3 açısından zengin olmasına rağmen kanama riskinizi arttırır.

• Ahududu

C vitamini ve organik asitleri içeren birçok hastalığa iyi gelir, ancak doğum kasılmalarınızı başlatıcı etkisi bulunduğundan, tüketmemenizi öneriyoruz.

• Sinameki

Kuvvetli müshil görevi görür, bağırsaklarınızdaki vitamin, mineral emiliminizi azalttığından tüketmemelisiniz.

Fesleğen, biberiye, yaban mersini, sarı kanturan, melisa yaprağı, aloe vera, karahindiba gibi bitki çaylarını da, hamilelik döneminizde içmeniz erken doğum, kanama ve düşük riskinizi arttırır. Bu yüzden tüketmemenizi tavsiye ediyoruz.