Çalışan annelerin genelde kafalarında onların zihnini meşgul eden bir kaç önemli soru vardır '' Acaba çocuklarımla yeterince ilgilenebiliyor muyum? Çalışmasam daha mı iyi olur? Hem çalışıp hem de çocuklarım ile nasıl ilgilenebilirim? İyi bir anne miyim?'' Bütün bu sorulara anneler kendilerince cevap vermekte ve asıl doğru olan konusunda bazen tereddüde düşmektedirler. -----
Günümüzün hayat koşullarında anneler bazı durumlarda babalar kadar yoğun bir iş temposu ile çalışmak durumunda kalmaktadır. Kimi zaman anneler çocukları için mesleki ve kariyer hayatlarını sonlandırmakta, kimi zaman da kendilerinin sonradan memnun kalmayacağı kararlar vermektedir. Çalışan annelerin bazıları ise çocukları için yapabilecekleri her şeyi yapmalarına rağmen ''acaba daha başka neler yapmalıyım ?'' gibi soruları kendilerine yöneltmektedirler. Bütün bunların yanısıra çalışan annelerin yapması gerekenleri söylemeye çalısalım.
Mesleğini Çok Seven Anne Çalışmalıdır
Öncelikle çalışmayı ve mesleğini çok seven annelerin çocukları için mesleklerini bırakmaları onları kötü şekilde etkilemektedir. Bu türlü annelerin mesleki hayatlarını devam ettirerek ayni zamanda çocukları ile ilgilenmeleri yerinde olur. Bütün anne adaylarının çalışmaya başlamadan veya meslek seçmeden önce özellikle kendilerine ve çocuklarına vakit ayırabilecekleri ve çok fazla fiziksel olarak zorlanmayacakları meslekleri seçmeleri gerekmektedir. Çok yoğun ve fiziksel olarak çok ağır islerde çalışan annelerin veya anne adaylarının kendilerine bile vakit ayıramadıklarını gözlemlemekteyiz. Bununla birlikte ek olarak bir çocuğun bakımını üstlenmek ve ev islerinde kendine düsen görevleri yerine getirmek bu türlü islerde çalışan anneler için oldukça sıkıntılı olmaktadır. Çalışan annelerin daha çocukları dogmadan önce mümkün olduğu kadar islerini ayarlayarak özellikle hamileliğin son aylarında ve doğumdan sonraki dönemde kendi islerinin elverdiği ölçüde mümkün olan bir zaman dilimi için (bu zaman dilimi kişinin isi ve işyerine göre 6 ay ile 3 yıl arasında değişebilir) islerine ara vermeleri gerekmektedir. Çocuğun neredeyse bütün hayatını etkileyecek dönem olan 0-3 yaş arası dönemin çocuk için ve çocuk -anne ilişkisi açısından çok önemli olduğu unutulmamalıdır. Bu dönemde ki anne çocuk ilişkisinin önemli olduğu ve birinci planda çocuğun bakımının anne tarafından yapılması gerekliliğini ne kadar vurgulasak azdır.
Annenin Düşmanı Stres
Özellikle hemen işe dönmek zorunda olan annelerin çocukları için bu durum stres etkeni olarak sayılmaktadır. Hemen ise dönmek zorunda olan anneler için bu dönemde çalışma saatleri dışında çocuğun bakimi ve sevgi ihtiyacının anne tarafından mümkün olduğunca eksiksiz yapılması çok önemli olmaktadır. Gündüz bakıcı veya akraba yanında olan çocuk için akşamları anne ve baba ile geçirilen önemli bir zaman dilimi olmakta ve dolu dolu geçirilmesi gerekmektedir. Çocuğun ilgi ve sevgi ihtiyacının karşılanması birçok önemli psikiyatrik problemin oluşmaması için gereklidir. Çocukların yaşları büyüdükçe yapılan faaliyetler ve geçirilen ortak zamanlardaki aktiviteler değişmekle birlikte çalışan anne ve babaları için en temel tavsiyemiz şu olmaktadır: Çocuklarınız ile akşamları ve hafta sonları dolu dolu vakit geçirmelisiniz. Bu geçirilen vakit hem anne hem baba hem de ikisi ile birlikte olmalıdır. Eğer çocuğun gündüz anne ve babasından alamadığı ilgi, sevgi ve şefkat ihtiyacı akşamları da telafi edilmezse o zaman çocuklarda bir çok psikiyatrik sorunun oluşması için zemin hazırlanmış olmaktadır. Hemen belirtmeliyiz ki çalışan annelere mümkün olduğunca babaların yardımcı olması gerekmektedir. Çocuk bakımını ve ev isleri sorumluluğunu sadece annelere bırakmak çok büyük bir haksizliktir. Babaların çalışan annelere yardımcı olması onların ev ile ilgili görevlerine yardim etmesi, çocuk bakımı, eğitimi konusunda yardımcı olmaları gerekmektedir. Çalışan anne ve babalara su önemli notu iletmek gerekir: Çocuk ile geçirilen vaktin miktarı önemli değil, o vaktin kalitesi önemlidir. Nice çalışmayan anneler vardır ki çocukları ile çoğu zaman beraberdirler ama çocuklarına yeterince kaliteli ilgi ve sevgiyi veremezler. Ayni şekilde nice çalışan anneler vardır ki aksam çocuğu ile geçirdiği çok kaliteli 5-10 dk lik vakit ile çocuğun ilgi ve sevgi ihtiyacını karşılayabilir.


Kaynak : Sağlık ve Yaşam Dergisi .