Çalışan anneler iş hayatlarına geri dönerken genellikle sütlerini nasıl sağacakları konusunu düşünürler. Aynı şekilde bebeği etkili emmeyen, ancak sütünün azalmasını istemeyen anneler de süt üretimlerini devamlı hale getirmek için sütlerini sağmak durumunda kalırlar. Ya da kısa süreliğine bebeğinden uzak kalan anneler... Tüm bu annelerin ortak noktası bebeklerine süt vermek ya da bebekleri emmediğinde sütlerini sağarak süt üretimlerini devamlı hale getirmektir.

Süt sağmak için nedeniniz ne olursa olsun, bu, muhtemelen üç bölümlü bir işlem olacaktır:
Sütün (göğüslerinizden) dışarı çıkarılması,
sütün (bebeğiniz alana kadar) saklanması
sütün (bebeğinize) verilmesi.

Bebeğinizle birlikte olamadığınız zamanlarda süt sağmak sadece bebeğinize besin sağlamakla kalmaz, sizin süt üretiminizi de devam ettirir.

İnternette ve anne bebek mağazalarında birbirinden farklı pompalar mevcut. Manuel, elektrikli, hastane tipi vBulletin... Süt sağmanın en eski yolu ise elle sağma. Belki de sizin bu pompalara ihtiyacınız olmayacak.

ELLE SAĞMA
Pompaların olmadığı zamanlardan önce, kadınlar bebekleriyle birlikte olamadıklarında sütlerini elleriyle sağardı; dünyanın pek çok yerinde hâlâ böyle yapıyorlar. Teknolojik yaklaşıma o kadar alıştık ki, basit elle sağma stratejisini genelde unutuyoruz. Ama bu stratejinin de yararları var. Bedava, elleriniz her zaman yanınızda olduğu için oldukça taşınabilir ve elektrik prizi bulmak gibi bir derdiniz de yok. Bastırın. Bırakın. Ve sıkın.

Elle sağma biraz alıştırma gerektirir ve hiçbir kadın bir diğeriyle tam olarak aynı yöntemi kullanmaz. İhtiyacınız olan kendi göğüslerinizi tanımak ve sütü akıtacak şekilde baskı uygulanacak en iyi yerleri bilmektir. En azından başlarda, elle süt sağmak pompayla sağmaktan muhtemelen daha uzun süre gerektirecektir. En azından, teknikleri öğrenmeye değer. Çünkü bebeğin fazla uzun uyuduğu o geceler gibi, hemen hemen her annenin biraz süt sağmak istediği zamanlar olur. Banyo lavabosunda bir dakika geçirirsiniz ve sonra kendinizi rahatlamış hissederek uyuklar halde yatağa geri dönebilirsiniz.

ELLE NASIL SÜT SAĞILIR?
Her süt sağmanın ardındaki temel fikir süt salınımını uyarmak, sonra da sütü kanallar yoluyla meme ucundaki gözeneklere ve oradan da dışarıya hareket ettirmektir. Alıştırmasını yapmak için kucağınıza büyük bir kâse koyup, altında bir havlu bulundurabilirsiniz. Böylece dikkatli şekilde hedef almanız gerekmez ve damlamaları silip temizleyebilirsiniz, işe, göğüs masajı, göğsü sallama ve meme uçlarını çekiştirme veya yuvarlama hareketlerinin bir kısmıyla "göğüslerinizi uyandırarak" başlayın. Çocuk doktoru, araştırmacı ve Kaliforniya'da öğretim üyesi olan Dr. Jane Morton hatırlaması kolay bir teknik öğretiyor: Bastır. Sık. Bırak.
1. Önce, göğsünüzü, areola yakınından ama areolaya dokunmadan, parlaklarınız ve başparmağınız göğsünüzün etrafında C şeklinde olacak binde tutun.

SONRA...
2. BASTIRIN: Parmaklarınızı ve başparmağınızı göğsünüze doğru geriye bastırın.
3. SIKIN: Parmaklarınızı göğüsten kaldırmadan meme ucuna doğru kaydırarak göğsünüzü parmaklarınız ve başparmağınız arasında sıkın.
4. BIRAKIN: Elinizi göğüsten kaldırmadan bırakın.
5. TEKRAR EDİN: Her birkaç sıkmadan sonra veya süt akışı ne zaman durursa elinizi göğüs etrafında başka bir yere koyun, böylece bütün süt kanallarını sağarsınız.

Bu sadece bir başlangıç noktası... Bunu müthiş şekilde yapsanız bile, genelde sütü hemen çıkaramazsınız, ama uzmanlıkla emen bebeğiniz de hemen çıkaramaz. (Bu iyi bir şeydir. Bu gecikme, birisi size değdiğinde süt fışkırtmanızı engeller.) Size özel "hedef noktalarınızın" yerini belirlemek ve sizin için en iyi olan tekniği bulmak zaman ister. En azından meme ucunuzdaki bir gözenekten süt fışkırdığı zaman (damlalar veya sızıntı yerine) neyin işe yaradığını bulmuşsunuz demektir.

Sütünüzü istediğiniz kaba sağın. Esnek bir kâse, sütü başka bir kaba dökmeniz için bir oluk ağzı oluşturmanıza olanak tanır; biberon ya da poşete bağlanmış bir pompa başlığı veya uygun bir huni kullanılabilir.

GÖĞÜS POMPALARI
Bazı durumlarda pompa elle sağmaya göre daha avantajlıdır. Öğrenilecek çok az şeyi vardır, birden fazla iş yapabilirsiniz ve yaptığınız işe odaklanmanız gerekmez. Sizin durumunuza en uygun pompayı seçmek için pompaların nasıl çalıştığını ve birbirlerinden ne farkları olduğunu anlamanın faydası vardır. Etkili bir pompa, bebeğinizin emme hareketini (mümkün olduğunca yakın biçimde) taklit eder. Bir bebeğin emişi sürekli değildir. Em-bırak ritminde veya döngüsünde durur ve başlar. Ayrıca bebeklerin emiş gücü, dokunun zarar görmesine yol açmadan sütü dışarı çıkaracak kadardır. Bir pompanın bu döngüyü ve emişi çok hassas bir biçimde dengelemesi gerekir. Eğer emiş çok güçlü veya döngüler çok uzun olursa meme uçlarınız hırpalanabilir veya yara olabilir. Eğer emiş çok zayii ve çok kısa olursa, sütü iyi toplayamayabilir.

1- Kiralık Tip (Hastane Tipi) Elektrikli Pompalar:
Bu evladiyelikler pek çok kullanıcıya hizmet etmek için yıllarca dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Pahalı olduklarından genelde satılmaktan çok kiralanırlar. Bu pompa türünde ortalama bebeğin emme döngüsüne uyan bir veya daha fazla devir hızı vardır. Hatta bazıları, tıpkı memeyi ilk kavradığında bebeğinizin küçük, hızlı emişleri gibi, süt salınımını uyarmak için başta hızlı döngü oluşturacak şekilde programlanmıştır. Ve pek çoğunda bir dizi emiş seviyesi bulunur ki, sizin için daha etkili çalışabileceği biçimde hem hızı hem de emiş gücünü ayarlayabilirsiniz. Bunlar kapalı sistemlerdir; bu, çalışan parçaların sağılan süte temas etmemesi demektir. Her kullanıcı motora bağlamak üzere kendine özel bir parça kiti (boru sistemi, başlıklar, vanalar vBulletin.) satın almalıdır. Emiş veya hız kaybı olmadan aynı anda iki göğüsten de süt sağabilirsiniz, bu da zaman kazandırır ve genelde daha iyi bir süt üretimini teşvik eder. Kiralık tip pompalar, sütü, hemen hemen her zaman, başka herhangi bir pompa türünden daha esaslı ve etkili biçimde sağar.

2- Tüketici Tipi Elektrikli Pompalar:
Bölgenizdeki bebek ürünleri mağazasındaki veya bir web sitesindeki pompalara göz atarsanız, muhtemelen bunların kiralık tip pompalar kadar iyi olduklarına dair iddialar görürsünüz, inanmayın! Ama daha iyi kalitede tüketici tipi pompalar, oturmuş bir süt miktarına sahipseniz ve sadece sağma yöntemini kullanmıyorsanız genelde yeterince iyidir. (Bazı anneler emzirmeden bile bu pompalarla tam bir süt miktarını muhafaza edebilmektedir. Siz de bu yolu seçtiyseniz süt üretiminizi takip edin ve süt miktarınızın yavaş yavaş düştüğünü fark ederseniz kiralık tip pompaya geçmeye hazırlıklı olun.

İşyerinde süt sağabileceğiniz aylar boyunca (ikinci veya üçüncü bebeğiniz için de) uygun emme ve döngü düzenlerini muhafaza edebilen pahalı, yüksek kalitede pompalardan, nadiren bir besleme için yeterince süt çekebilen ama süt miktarını muhafaza edemeyen daha ucuz ama daha düşük kalitede pompalara kadar bu kategoride pek çok farklı pompa vardır. Daha yüksek teknolojiye sahip olan çeşitleri emişten ve hızdan ödün vermeden çift sağma olanağı sağlar ve başlangıçtaki o hızlı emişi taklit eden bir ayarı olabilir. Tüketici tipi pompalar sadece bir kişinin kullanması için tasarlanmıştır.

Tüketici tipi markaların pek çoğunda pil seçeneği vardır. Bu, özellikle elektriğin olmadığı zamanlarda kullanışlı olabilir ama pompalar pilleri çabucak tüketir ve masraflı olurlar ve sağma işleminin ortasında bitmeleri durumunda sorun yaratırlar.

3- Elle Çalışan Pompalar:
Acil bir durum veya nadir gerçekleşen kısa ayrılıklar için stokta biraz süt bulunması amacıyla ara sıra süt sağıyorsanız, bu pompa türü muhtemelen sizin işinizi görecektir. Hatta bazı anneler elektrik olmadan iki göğsü de aynı anda sağabilmek için bunlardan iki tane alır.