Prof. Dr. Mehmet Öz'e göre; üç aydan sonra bebeklere anne sütünün yanında ek protein vermek de gerekiyor. Öz, "Et, peynir, fasulye ve pilavı püre haline getirip ona yedirin" diyor
Beş çocuk babası olan dünyaca ünlü profesör Mehmet Öz; 'SİZ Çocuğunuzu Büyütürken' adlı kitabında, anne sütü konusunda kafası karışık olan kadınlara yol gösteriyor. İşte Dr. Öz'den emzirme taktikleri:
Acı soslu yiyeceklerle beslenmenin, emziren annelere iyi gelmeyeceğini söylemek için, kimyager olmaya gerek yok! Bebeğinizin doğru besinler alması için sizin de doğru beslenmeniz gerekir. Doğum öncesi kullandığınız vitaminleri almaya devam etmelisiniz.

C VİTAMİNİ VE KALSİYUM
Anne sütünün daha kaliteli olmasını sağlayan besinler ve vitaminler vardır: İşte o yararlı maddeler:
Protein: Günde iki-üç porsiyon; organik kümes hayvanları, deniz ürünleri, yumurta, düşük yağlı süt ve soya tüketin.
Kalsiyum: Günde bin 300 mg. kalsiyum alın. Düşük yağlı süt ürünleri, portakal suyu, soya sütü ve brokolide kalsiyum bol miktarda bulunmaktadır. Bir gün içerisinde, iki saatlik periyotta, 600 mg.'dan fazla kalsiyum almamaya çalışın.
Demir: Günde 20 mg. demir alın. Kümes hayvanları eti, deniz ürünleri, kuru fasulye, meyve ve yumurta demir açısından zengindir.
DHA: Günde 600 mg. yeterlidir. Vücudu toksinlerden arındırır.
C vitamini: Günde 800 mg alın. Turunçgiller, kırmızıbiber ve brokoli zengin C vitamini kaynaklarıdır.

VÜCUT SÜT ÜRETİMİNİ TALEBE GÖRE AYARLAR
Bebeğe sadece anne sütü vermek gerektiği bilinir ama aksine bebeğinizi hem emzirebilir, hem de ona mama verebilirsiniz. Vücut süt üretimini, günlük talebe göre ayarlar. Az talep varsa, az süt üretilir. Örneğin; çalışmaya yeniden başlayan ve pompa kullanmak istemeyen pek çok kadın; bebeklerini sabah ve akşam emzirirler. Gereğince kilo alamayan çocukların beslenmesi; anne sütünün yanında, bire üç oranda hazırlanmış mamayla takviye edilebilir. Böylece bebek; hem yeteri kadar beslenir, hem de anne sütü sayesinde bağışıklık sistemi güçlenir.

ÇOCUK DOMATESİ SİZİN SAYENİZDE SEVECEKTİR!
Bebek ilk aylarda sıkça anne sütü ister. Bu yüzden o ne zaman istiyorsa, bebeğinizi o zaman emzirin.
Çocuklar; domatesi ya da fasulyeyi nasıl sevmeye başlar? Sizin sayenizde... Bebek fetüs halindeyken, aldığınız besinlerin tadı amniyotik sıvıya geçer. Tatma duyuları geliştikçe, damak tatları da yavaş yavaş belirlenmeye başlar. Anne sütü de, bebeğinizin gelişmekte olan tatma duyusunu etkileyecektir.


D VİTAMİNİ DESTEĞİ GEREKEBİLİR
Üç aydan sonra anne sütü bebeğin ihtiyacını karşılamaz; fazladan proteine ihtiyaç duyacaktır. Et, peynir, fasulye, pilav gibi besinler püre haline getirilerek ona yedirilmeli.
Birçok bebek anne sütünde D3 vitamini olmadığından raşitizme yakalanabiliyor. Bu nedenle D vitamini takviyesi yapın.
Bebekler 1 yaşına kadar; inek, soya ya da keçi sütünden yapılmış yoğurt yememelidir.

SÜTÜNÜZ bebeğ İNİZE YETİYOR MU?
Anne sütünün bebeğe yettiğini gösteren bulgular şunlar:
1- Çok gergin olan memeler; bebeği emzirdikten sonra rahatlayacaktır.
2- Bebek düzenli olarak kilo alır ve düzenli olarak kaka yapar. Günde beş-altı kez kaka yapabilirler.
3- Anne sütü kakası; altın renginde ve hafif pütürlüdür. Bazen de annenin tükettiği gıdalara bağlı olarak kakanın rengi değişebilir.
4- Bebek memeyi yutkuna yutkuna emer.
5- Bebeğin her bezinde idrar yapmış olduğu görülür.