Bebeklerde 5. Ve 6. Hastalıklar


Döküntülü hastalıklar grubunda olan, 5. ve 6. Hastalıklar; süt, oyun ve okul çağı dönemlerinde görülmektedir. Bu dönemde eğer çocuğunuzun ateşi düşmez, vücudunda döküntüler başlar ya da yeniden ateşlenir ve kusarsa hemen doktora götürün.

5. Hastalık (Eritema Infeksiyozum)

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hayri Gözlükgiller; “Klasik kitaplarda döküntülü hastalıklar; 1-Kızamık, 2- Kızamıkçık, 3- Kızıl, 4- Filatov Duke Hastalığı, 5- Eritema Infeksiyozum, 6- Roseola Infantum ve 7- Suçiçeği olarak sıralanmaktadır. 5. ve 6. Hastalık olarak adlandırılmada bu sıralamadan gelmektedir.” diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor:
Okul çocukluğu dönemi hastalığı’ olarak bilinen 5. Hastalık (Eritema Infeksiyozum), kızamığa benzer, ancak iyi seyirli bir hastalıktır. Vakaların %70’i 5-15 yaş arasındaki çocuklardır. Kızlarda görülme oranı erkeklerden fazladır.


Solunum ve kanla bulaşır
Parvovirus B19adı verilen bir virüsün neden olduğu hastalık, daha çok kış ve ilkbahar aylarında görülür, 4-7 yılda bir yaygın salgınlar yapar. Solunum yolu salgıları ile veya kan yoluyla bulaşan bir enfeksiyon hastalığıdır. Klinik olarak kuluçka süresi 7-10 gündür. Hastalık bulaştıktan bir hafta sonra hafif semptomlar (baş ağrısı %20, ateş %20, boğaz ağrısı %15, kaşıntı %15, burun akıntısı %10, karın arısı %10, dizlerde aşırı ağrı %10) ortaya çıkar ve 2-3 günde kaybolur. Yaklaşık 7 günlük bir belirtisiz dönemden sonra tipik sarı akıntılı lekeler ortaya çıkar.


İyi seyirlidir korkmayın
İyi seyirli bir hastalık olan 5. Hastalık, 3 dönem şeklinde seyreder. Birinci dönemde; yüzde döküntüler dikkat çeker, dudak kenarları soluk, yanaklar ise kırmızıdır. (Tokat yemiş çocuk görünümü şeklinde tarif edilir.) Orta derecede ateş vardır. İkinci dönemde; genellikle 1-4 gün sonra gövdede ve kollarda dantel görünümünde kırmızı döküntü gelişir, daha sonra bu döküntüler vücuda yayılır. Üçüncü dönemde ise; döküntüler kaybolur, ancak haftalar veya aylar sonra ateşin yükselmesi, banyo veya güneş ışınlarına maruz kalma gibi uyaranlarla tekrar belirebilir hatta döküntüler yoğunlaşabilir. Döküntüler, çocukların %75’inde görülür.

Döküntülere dikkat
Hastalık 3-5 gün sürer. Döküntü ortaya çıktıktan sonra hastada artık bulaştırıcılık kaybolmuştur. Nadir olarak el ve ayaklarda döküntü kalır; bu döküntüler eldiven-çorap görüntüsü oluşturur. Hastalığın tanısı için; döküntünün tipik olması nedeniyle rutin laboratuar testi gerekmez. Özel bir tedavi şekli yoktur. Şikayet giderici tedavi uygulanabilir. Döküntülerin tekrarlama riskine karşı hastaların aşırı sıcaktan ve güneş ışığından uzak durmasında fayda vardır.

Hamileler için riskli
Bu hastalık hamilelik döneminde geçirilirse (özellikle ilk yirmi haftada) %33 bebeğe de bulaşma riski vardır. Hastalık; anne karnındaki bebeğin kan hücrelerinin olgunlaşmasını durdurur ve ağır kansızlığa sebep olur. Onun için bu hastalığa yakalanan çocuklar hamile kadınlara yaklaştırılmamalıdır. Bu hastaların hamilelerin yanı sıra, kronik hemolitik anemili ve immün yetmezlikli hastalardan da uzak tutulması gerekir.

6. Hastalık (Roseola Infantum)

Virüsle bulaşır
Süt çocukluğu ve oyun çocukluğu döneminde rastlanan 6. Hastalık (Roseola Infantum ya da Ekzantema Subitum), virüslerle bulaşan döküntülü bir hastalıktır. Herpesvirus tip 6’nın neden olduğu, iyi huylu bir enfeksiyon hastalığıdır.

En iyi ipucu ateş
Hastalık 6 ay-3 yaş arası çocuklarda görülür. Halk arasında ‘gülcük’ ya da ‘3 gün ateşi’ olarak da bilinir. Bebeklerde ya da çok küçük çocuklarda üç gün kadar sürer ve sebebi açıklanamayan yüksek ateş dışında herhangi bir belirti vermeden seyreder. Birden hastada 39,5-41 dereceye yükselen bir ateş olur. Başka hiçbir belirti yoktur. Bazen ateşe bağlı havale görülebilir. Ateşin üç-beş gün içinde düşmesinden sonra çocuğun vücudunda kızamıkçık benzeri kırmızı kabarıklıklar belirir. Döküntü hızla; kol, ense, yüz ve bacaklara yayılır ve 24 saat içinde iz solar, ikin gün içerisinde de iz bırakmadan kaybolur.

Bahar aylarına dikkat
Hastalık solunum yoluyla bulaşır. Dört yaşına kadar çocukların hemen hemen tamamı hastalığı geçiriyor ve ömür boyu bağışıklık kazanıyor. En sık ilk yaşın ikinci yarısında ve İlkbahar ve sonbahar aylarında görülür. Küçük salgınlar yapabilen bir hastalıktır. Kuluçka dönemi 5-15 gün arasında olup, hastalık süresi de bir haftayı bulmaktadır.

İlacı ılık banyo ve ateş düşürücü

Hastalığın tanısı için rutin tanı testlerine gerek yoktur. Spesifik ve özel bir tedavisi de yoktur, ciddi sorunlara yol açan bir hastalık da değildir. Parasetemol içeren ilaçlar verilerek ve ılık banyo yaptırılarak ateş düşürülmeye çalışılır. Aspirin, tercih edilmeyen bir ateş düşürücüdür. Hastayı çevresinden izole etmek gerekmez. Etkin bir aşısı yoktur.

Ailelere öneriler:
• Ateş kontrolü çok önemli! O nedenle ilk adım olarak çocuğunuzun kilosuna göre parasetamollü bir ateş düşürücü ilaç seçin.
• Çocuğunuzu mümkün olduğunca sıvı ağırlıklı hafif gıdalarla besleyin. Çünkü iştah azalmasına bağlı olarak sıvı kaybı olacaktır.
• Acılı, baharatlı yiyecekler ve karbonatlı içeceklerden uzak tutun.
• Mümkün olduğunca yemeklerini, ağrıları azalacağı için ağrı kesici sonrasında verin.
• Çocuğunuzun ateşi düşmeden, döküntüler başlarsa ya da yeniden ateşlenir ve kusarsa hemen doktora götürün.