Hamilelikte El ve Ayaklarda Şişme

El uyuşması ve karıncalanma, sinir sıkışması ve sinirlere baskıdan oluşur. Vücuttaki sinirlerin seyirlerine baskı olduğu zaman, el ve ayaklarda karıncalanma yani uyuşma yaşanır. Gebelikte el uyuşması yaşanmasının sebebi, rahmin büyümesi sonucunda bacaklardaki sinirlere baskı uygulaması ve şişlik oluşturmasıdır. Şişlik oluştuğu için de, sinirler baskı altında kalır, bu da ellerde ve ayaklarda uyuşmaya neden olur. Bazı durumlarda, el ve ayak uyuşması ciddi sorunlara yol açabilmektedir, fakat genelde doğumdan sonra kendiliğinden kaybolur.

Bazı bayanlarda, derin nefes almaya bağlı karıncalanmalar görülebilir. Buna iğne iğne batma denilmektedir. Gebelik döneminde yaşanılan, el-ayak uyuşması geceleri en üst seviyede görülür. Adeta uykudan uyandıran karıncalanma hissi, uyku bozuklulğuna neden olur. Bir çok bayan, gece el uyuşması ile uyanır ve bunu elde kuvvetsizlik olarak düşünür. Ancak yapılan muayene sonucunda, kuvvetsizlik olmadığı saptanır.

Hamilelikte el uyuşmasının Tedavisi var mıdır?


El uyuşmasının tedavisi için, doktor bir adet atel verir. Bu atel, el bileğine takılır ve böylece, bileği olması gerektiği yerde tutar, sıkışmaları önler.Şikayetler henüz yeni başlamış ya da çok ilerlememiş ise, tek bir atel ile tedavi sağlanabilir. Bunun yanında ağrının şiddetine göre doktor ilaç da önerebilir. Genellikle, ağrı kesici ilaçlar ve sinirleri koruyan vitaminler ile magnezyum içeren vitaminler doktor tarafından verilmektedir. Ancak bu problemi yaşayan gebe bayan, kendi kendine ilaç ya da başka bir tedavi uygulamamalıdır.

Gebelikte El ayak Şişmesi


Önceleri gebelikte el ayak şişmesinin bir hastalık habercisi olduğu düşünülüyordu ancak bu durum sonradan değişti artık uzmanlar bir miktar şişmenin doğal olduğunu kabul ediyorlar çünkü gebelikte vücutta oluşan ödemler sıvı birikmesinden kaynaklanıyor. Ancak bazı durumlarda bu bir hastalık belirtisi olabilir mesela Gebelik zehirlenmesi

Gebelikte Ayak Şişmesine ne iyi gelir?


Hamilelikte ayak şişmesini engellemek için;

Dar giymeyiniz
Bol sıvı alınız
Bacaklarınızı yukarı dikip dinlendirebilirsiniz
uzun süre ayakta kalmayınız
Uyurken yan tarafınıza yatın bacağınızın arasında bir yastık olsun