Geçtiğimiz haftanın tartışma yaratan gündemi Sibel Can'ın kızı Melisa ve babası Hakan Ural'ın öpüştükleri fotoğraftı.Gazeteciler, köşe yazarı ve uzmanlar kendince konuyu tartıştı. Bir baba kızın dudaktan öpüşmeleri üzerine yorumlar yapıldı. Aslında konu çok yeni değil. Pek çok aile, çocukları büyürken onlara sevgilerini gösterme biçimlerini sorgulamak zorunda kalıyor ya da kendini ne yapacağını bilemez halde buluyor. Çünkü çocuklar sevgi duydukları yakınlarını dudaklarından öpmek konusunda bir sakınca görmüyor veya tam tersine sevişen anne ve babalarını gördüklerinde bazen beklenmedik tepkiler gösterebiliyor. Konuyu uzmanlarla görüştük önerilerini aldık. İlişki terapisti Psikiyatrist ve Psikoterapist Doç. Dr. Armağan Samancı ebeveynlerin merak ettikleri soruları yanıtladı.

Ebeveynler çocuklarının önünde romantik yakınlaşmalar yaşayabilir mi? Sınır ne olmalı?
İstedikleri kadar ve yaşayabildikleri kadar diye yanıt verilebilir buna. Sevgi dolu ailelerde yetişen çocuklar erişkin yaşa gelince evlilik ve ilişkilere bakışı daha sıcak ve olumlu oluyor.

Diyelim ki, sevişirken çocuklarına yakalandılar?
Bir korku ve aniden toparlama ile değil, gülerek ve bir şakalaşma duygusuyla davranılmalı.

4-5 yaşındaki çocuklara anne babanın yaşadığı cinsellik ne oranda anlatılmalı?
Bu yaşlarda çocuklarda cinsellik kavramı gelişmediğinden, kendi cinsellikleri olmadığından, cinsellik daha çok duygusal bir olay olarak anlatılmalı. Dikkat edilmesi gereken, çocukların cinsel davranışları evde görüp dışarıda arkadaşlarıyla oyun sırasında tekrarlamaya çalışmasıdır. Sadece anne ve baba arasında yaşanacak bir şey olduğu anlatılmalı.

Çocukların yanında öpüşmek, erotik olarak aşkı ifade etmek doğru mu?
Erotizmin fiziksel boyutu abartılmadığı ve çok sık olmadığı sürece çok sorun olmaz.Yalnız çocuğun erotizm ve cinselliğin mahrem bir konu olduğunu öğrenmesi için ebeveynlerde elden geldiğince bu konuyu kendilerine özel alanda yaşamalıdırlar.

4-5 yaşlarındaki bir çocuğun annesini veya babasını dudağından öpmesine nasıl tepki verilmeli?
4-5 yaşlarında bir çocuğun cinsellik duygusu henüz oluşmamıştır. Annesini veya babasını dudaktan öpmesi onun için bir sevgi belirtisidir. Televizyondan, çevresinden gördüğünü taklit eder ve bu öpücüğü sadece ailesine değil arkadaşlarına da uygulayabilir. Bu tutum karşısında aile kesinlikle sert tepki vermemeli. Uygun bir dille dudağın değil yanağın daha doğru olduğu anlatılmalıdır.

Prof. Dr Psikiyatr Arif Verimli:'Ebeveynini sevişirken görmek ilk travmadır'
Bir psikiyatr olarak cevap vermem gerekirse; İnsan ruhsal gelişiminde cinsel şekillenmeyi belirleyecek oral (meme emme) ve anal dönem (tuvalet eğitimi) vardır. Anne ve babanın tutumuna göre kişinin ego şekillenmesi, haz, cinsel anlayış oluşumu tamamlanır. Ve kişi ilk partneri itibariyle öğrendiklerine yeni bilgiler katarak ruhsal/cinsel bütünlüğünü korur. Bu anne baba tutumu dönemi; bilginin kaydedilmesi unutulması ve hafızadan silinmemesi yani bilinçaltına itilmesi anlamında değerlidir. Anne baba arasındaki şiddet ne kadar unutulmazsa sevgi de o kadar unutulmazdır. Ancak anne-babasını sevişirken gören çocuk için bu ilk travmadır. Bu dönem çocukla açıkça konuşularak atlatılabileceği gibi obsesif ve histerik (hassas) çocuk için psikiyatrik yardim dahi alınabilir. Çocukların yanında sarılma, gülümseme, öpme çok olumlu olmakla beraber sevişme cilveleşme, fantezi, seks konuşmaları olumlu olmayabilir. Sınır budur. Bir baba ve Eş olarak cevap vermem gerekirse evliliğimde aynen bu sınırı korumuşumdur.

Uzman Psikolog Çağla Kınalı: 'Yakınlaşmalar cinsellikten uzak olmalı'
Ebeveynler çocuklarının yanında ne oranda yakınlaşmalı?
Anne ve babalar ilişkinin pozitif yönlerini çocuğa göstermeli. Çocuk birbirini seven bir aile hissetmeli.Bu açıdan bedensel temaslar önemlidir. Bakışma, sarılma, dizine uzanma vs. Ama bu tavırlar cinsellikten uzak olmalı. Çünkü çocuk cinselliği anlayacak yaşta değilse kafası karışır, olumsuz sonuçlar doğurur. Çocuğu sevgiye inandıracak küçük hareketler önemlidir.

Çocuk cinsel birleşmeye şahit olursa?
Bu durumla karşılaşmamak için gerekli önlemler önceden alınmalı. Ama yine de karşılaşılırsa çocuğa yaşına göre çok küçük açıklamalar yapılmalı. Bunun özel bir şey olduğu, anne ve babanın aslında görünmesinden rahatsız olduğu anlatılmalı. Bu açıklamadan sonra gerekirse uzman desteği alınmalı.

4-5 yaşlarında bir çocuğun ebeveynlerini dudaktan öpmesi karşısında aile nasıl bir tutum sergilemeli?
Ebeveynler bu durum karşısında çocuğa bunun yanlış olduğunu özellikle vurgulamamalı. 'Anneler yanaktan öpülünce daha mutlu olurlar' gibi doğruya odaklı açıklamalar yapılabilir. Sonucunda çocuk doğru hareketi kendiliğinden bulacaktır.

Dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Cinsel istismar artık çok sık rastlanılan bir durum. Bu nedenle çocuklara küçüklüğünden beri beden algısı öğretilmeli. 'Bu senin bedenin ve sen istemeden kimse dokunamaz' şeklinde açıklamalarla, kendilerini korumaları sağlanabilir. Cinsel eğitim gereklidir ama doğru yaşlarda yapılmalı.