Bebeğinizin sağlığı ve gelişmesi için çok dikkat ettiğinizi biliyoruz. Ama bilmemiz gereken bazı önemli noktalar var. Zaten çoğu besinler çocuklar için zararlı değildir. Ama yanlış zamanda verilen besinler çocuğunuza çok büyük zararı vardır.

Evet anneler bebeğinizin 1 yaşına kadar dikkat etmeniz gereken besinler var.

Anne sütü; bir bebeğin büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan besin maddelerini içermesi nedeniyle mükemmel bir besin kaynağı. Anne sütünün bebeğe sağladığı yararlar sayılamayacak kadar çok. Bu nedenle doktorlar, bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmesini öneriyor.


6. ayın bitiminden sonraysa ek besinlerle birlikte 2 yıl anne sütü verilmesinin yararlı olduğunu belirtiyorlar. 6. ayın bitiminden itibaren bebeğin birçok farklı gıdalarla tanıştırılması; hem yeni tatlara alışması hem de sağlıklı beslenmesi açısından oldukça önemli.

Ancak bebeklerden, 1 yaşına kadar uzak tutulması gereken besinler var. Bu besinler bebekte alerjiye ve zehirlenmeye neden olabilir ya da kuruyemişlerde olduğu gibi boğulma riski de yaratabilir.

International Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Duygu Gür Ünal, 1 yaş öncesi bebeklerin yasaklı yiyecekler listesini açıklıyor:

1 yaş öncesi bebeklerin yasaklı yiyecekler listesi

Bal
Yumurta akı
İnek sütü
Çikolata, kakao
Çilek, domates, kivi, fıstık ezmesi gibi alerji potansiyeli yüksek gıdalar
Deniz ürünleri
Şarküteri ürünleri (salam, sosis, sucuk…)
Konserve ve dondurulmuş gıdalar
Katkılı, tuzlu, salçalı, baharatlı hazır gıdalar
Kuruyemiş, patlamış mısır, pastil, sakız gibi boğulmaya neden olabilecek taneli ya da yapışkan besinler (4 yaşına kadar verilmemeli)
Tüm diyet ürünleri (aksi doktor tarafından belirtilmedikçe)