Masaj bebekler açısından önemlidir. Hem bebeğe verdiği huzur ve rahatlamanın yanı sıra anne bebek iletişiminin’de güçlenmesini sağlar. Bebek masajı bebeğin hem fiziksel hem de ruhsal açıdan rahatlamasını sağlar. Bebeğin kan dolaşımını, solunum ve sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlayan bebek masajı aynı zamanda bağışıklı sistemini güçlendirir. Masaj bebeğinizin gaz sancısı var ise rahatlamasına yardımcı olur.

Bebeğinize masaj yapmadan önce onu bu duruma hazır hale getirmek önemlidir. Masaj süresi 15 dakikayı geçmemelidir. Masaj yapma anını bebeğinizin mutlu olduğu anlarda seçerseniz, yaptığınız masaj daha faydalı olacaktır.

BEBEK MASAJI YAPARKEN ŞUNLARA DİKKAT ETMELİSİNİZ

İkiniz açısından’da rahat bir ortam olmalıdır. Hafif bir müzik eşliğinde rahatsız edilmeyeceğiniz bir ortam seçin ve 15 dakikayı geçmemesi daha iyidir. Masaj yapacağınız ortam ılık olmalı.
Bebeğinizin cildinde yaşanabilecek tahrişleri önlemek için, yumuşak formüllü bebek yağı kullanınız. Bu şekilde elleriniz bebeğinizin cildinde rahat hareket edecektir.
Hafifi dokunuşlarla masaja başlayın ve bebeğiniz alıştıkça’da masaj basıncını artırırsınız.
Bebeğinize masaj yapmak için en uygun zaman banyo sonrasında bebeğiniz çıplak’kendir.
BEBEK MASAJI YAPMA YÖNTEMLERİ

Yüz Masajı: Bu masaj sırasında parmaklarınızı bebeğin alnının ortasına koyun ve şakaklara ve daha sonra da yanaklara doğru masaj yapın. Baş parmaklarınızla bebeğinizin göz kapaklarını şakaklara doğru hafifçe ovmanız da çok rahatlatıcı olacaktır. Yine baş parmaklarınızı kullanarak bebeğin burnunu yanaklara doğru hafifçe bastırarak ovmanızı öneririz.

Kol Masajı: Bebeğinizin kolunu kaldırarak omuzdan bileğe doğru önce bir elinizle, sonra da ötekiyle sıvazlayarak masaj yapabilirsiniz. Aynı hareketi ters yönde bilekten omza kadar tekrarlayabilirsiniz. Bebekler el masajından çok hoşlanır. Bebeğinizin elini açın, her parmağını, elinin üstünü ve avuç içini ovarsanız çok keyif alacaktır.

Karın Masajı: Bu masaj bebeğinizin sindirimine, gaz çıkarmasına ve kabızlığın iyileşmesine de yardımcı olur. Kolik bebeklerde karın ağrısının giderilmesine yardımcı olabilir. Öncelikle ellerinizi kendinize doğru tutarak bebeğin karnından bacaklarına doğru hareket ettirin. Bebeğin bacaklarını havaya kaldırın, dizlerden bükerek hafifçe karına doğru bastırın. Bu hareket bebeğin karın kaslarının rahatlamasına destek olacaktır. Karın masajını, parmaklarınızın ucunu bebeğin göbeğinde soldan sağa doğru yürüterek sonlandırabilirsiniz. Bu hareket bebeğin gazının çıkartılmasına yardımcı olur.

Bacak Masajı: Bacak masajı kollara uygulanan masajın bir benzeridir. Bebeğinizin bacağını yukarı kaldırın ve ellerinizi birbirine ters yönlerde çevirerek bacağını ovun. Önce kalçadan bileğe ardından bilekten kalçaya bu hareketi tekrarlayabilirsiniz. Bebekler ayak masajından çok keyif alırlar, ayak parmaklarının her birini teker teker ovabilirsiniz.

Sırt Masajı: Bu yapmadan önce bebeğinizin yüzüstü yatmasından rahatsız olmamasına dikkat edin. Bir yastık üzerine yüzüstü yatırarak ellerinizle bebeğinizin sırtında ileri geri hareketler yapın. Sırtında parmak uçlarınızı kullanarak küçük daireler çizin. Masajı tamamladığınızı anlaması için de bebeğinizin sırtını boyundan aşağıda yavaşça okşayın.