Çocuklarda düz tabanlık


Uzmanlar, çocukların 7 yaşına kadarki gelişim süreçlerinde ayaklarının iç kısmında "kubbe" oluşmamasının normal olduğunu açıkladı.

Uzmanlara göre bebeklere vaktinden önce giydirilen bazı ortopedik ayakkabılar, düz tabanlığı kalıcı hale getirebiliyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan Doç. Dr. Ömer Akçalı, çocukların normalde 1 yaş civarında yürümeye başladığını, çocuğun yere "geniş" ve "patates" gibi basmasının ailelerin dikkatini çektiğini söyledi.

Çocukların bu tür adımlarının normal olduğunu vurgulayan Akçalı, hemen ortopedik ayakkabılara yönelmenin doğru yaklaşım olmadığını belirtti.

Her çocuğun yürümeye başladığında ayağının iç kısmına bastığını, ayak tabanının düz olduğunu, 2-3 yaşına doğru bu düzlüğün yavaş yavaş yükselmeye başladığını anlatan Akçalı, ayak kavisinin kubbe haline gelmesinin 7 yaşına kadar sürebildiğini açıkladı.

Özellikle 3 yaşına kadarki süreçte bu şekildeki çocukları düz tabanlı olarak nitelememek gerektiğini vurgulayan Akçalı, düzlüğün devam etmesi durumunda ortopedik ayakkabılara yönelmek gerektiğini kaydetti.

Akçalı, çocuğa yardımcı olması düşüncesiyle alınan bazı ayakkabıların yarar yerine zarar getirebileceği uyarısında bulundu: "Özellikle tabanı sert ortopedik ayakkabılar çok zararlı. Tabanı yumuşak olan burnu sert olan ayakkabıların seçilmesi lazım. Bu dönemlerde düz taban düşünülerek kullanılan ayakkabılar ilerde çocukta ciddi sorunların oluşmasına neden olur. Çocuklara giydirilen ortopedik ayakkabılar, ayaktaki kıkırdak şeklindeki kemiklere baskı yaparak geçici düz tabanlığın kalıcı hale gelmesine neden olur."

Akçalı, çocuklarında ortopedik sorun olduğunu düşünen ailelerin, ayakkabı almadan önce çocuklarını mutlaka uzmana göstermeleri gerektiğini de belirtti.

Akçalı, "Eğer doktor, mevcut durumun normal olduğunu belirtiyorsa, ailelerin de bu noktada ikna olması lazım. Zaten 1-2 yaşındaki bir çocuğun ayağında bir kavis varsa, bu bir takım hastalıkların göstergesi oluyor, asıl bu yaşlarda ayaklar kubbeli olursa, normal olmayan bir durumla karşı karşıyayız" dedi.