Çocuğunuzu Sağlıklı Bir Zihin ve Bedene Sahip Olmasını Hedefleyerek Besleyin


Besin denilen şey inanılmaz özellikler taşır. Çok geniş bir tad ve doku yelpazesine sahip değişik besinler birçok değişik fonksiyondan sorumludur. Besinlerin doğru kombinasyonu çocuğunuzun zihinsel ve bedensel yönden güçlü ve sağlıklı olması için gerekli tüm unsurları sağlarlar.

Çocuğunuzun vücudunun en iyi biçimde fonksiyon gösterebilmesi için ihtiyaç duyduğu her şeyi aldığından emin olmanın en iyi yolu yeterli çeşitlilikte besini sevmesini sağlamaktır. Doğru miktarda vitamin ve mineral almak önemlidir, ancak her çocuğunuzun her gün ihtiyaç duyduğu antioksidanlar, proteinler, karbonhidratlar, lifler ve sağlıklı yağların miktarı konusunda biraz daha dikkatli olmak gerekir.

Çeşitlendirilmiş bir beslenme tarzını teşvik etmenin en iyi yolu mutfağınızda sağlıklı seçimler içeren geniş bir besin yelpazesini stoklayıp hazır olarak bulundurmak ve eksilenleri günlük olarak tamamlamaktır.

Çeşitlendirilmiş bir öğün yemeğin 3 ana unsuru :

Öğünleri planlarken şu 3 unsuru aklınızda bulundurmalısınız.

Renk – Tabak ne kadar renkli olursa alınacak sonuç da o kadar büyük olacaktır.
Doku – Yemek tabağında yer alanlar sebzeler, tahıllar, çekirdekler ve kabuklu yemişler yardımıyla “kıtır” hale getirilmelidir.
Tad – Değişik otlar, baharatlar, karışımlar ve soslar yardımıyla tatları harmanlayın.

Araştırmalar tüm besin gruplarından –sebze, meyve, tahıl, süt ürünleri, et ürünleri ve yağlar--önerilen miktarda besin alan çocukların,
• Daha kararlı bir enerji düzeyinde olduklarını,
• Okulda derslerine daha rahat odaklandıklarını ve daha yüksek performans gösterdiklerini,
• Yetişkin olduklarında astım, kalp hastalığı, Tip II diyabet ve çeşitli kanser türlerine yakalanma olasılıklarının azaldığını doğrulamaktadır.