Güvenli Biçimde Yolculuk Yapmayı Öğretin

Araba kazaları çocuğunuzun yaşamı için tek başına en önemli tehdit unsurudur. Motorlu araç kazlarının 24 yaşına kadar olan ölüm olaylarının en önemli nedeni olduğu bilinmektedir.

Çocuklar için geliştirilen gereçleri (bebek ve çocuk koltukları, emniyet kemerleri) kullanarak araç içinde güvenli seyahat alışkanlıklarını erken yaşlarda benimsetmek yaşamsal önem taşır, çocuk yaşamı boyunca her olayda ve her araçta bu alışkanlıkları doğal olarak uygulamalıdır.

Çocukların yaşına uygun yardımcı güvenlik gereçlerinin motorlu araç kazalarında ölüm ve ciddi biçimde yaralanma olaylarını azalttığı gösterilmiştir. Araştırmalar yeterli koruyucu gereç olmadığı durumlarda meydana gelen kazalarda çocukların çok daha ciddi biçimde yaralandıklarını ve kalıcı sakatlıklar geçirdiklerini göstermektedir.

Araştırmalar aynı zamanda emniyet kemeri takmayan kişilerin hızlı araç kullanma ve alkollü araç kullanma gibi düşüncesiz davranışlarda bulunabileceklerini de göstermektedir.

Güvenli biçimde araç kullanan sürücüler işe güvenli biçimde yolculuk eden yolcular olarak başlarlar, bu nedenle araçta çocukların güvenliğini bir öncelik haline getirmelisiniz.

Ayrıca güvenli ve nazik bir sürücü olmak konusunda çocuklarınıza bir model oluşturmanız gerekir.
• Hız sınırlarını aşmayın
• Sarı ışıkta geçmeyin,
• Diğer sürücülere veya trafik koşullarına sinirlenmeyin,