Arkadaş Baskısının Üstesinden Gelebilmesini Sağlayın
Her çocuğun yaşamında arkadaşların ebeveynlerden daha etkili olduğu bir dönem yaşanır. Bu arkadaşların çocuğun davranışlarında ve yaşam tarzına yönelik seçimlerindeki etkileri hem olumlu hem de olumsuz yönde olabilir.

Çocuğunuz ne tür bir arkadaş baskısı ile karşılaşırsa karşılaşsın, bir gruba bağlı olmanın değeri ile kendi değer ve inançlarına dayalı bağımsız kararlar almanın önemini dengelemeyi öğrenmelidir.

Çocuğunuzda doğru kararlar oluşturmasını sağlayacak biçimde güven oluşturabilir, düzenli aralıklarla konuşarak gündelik hayal kırıklıklarını, mücadelelerini ve düşüncelerini size açmasını ve paylaşmasını, herhangi bir konuda size gelebileceğini bilmesini sağlayarak yardımcı olabilirsiniz.

Buna ek olarak onun kendine güvenli ve atılgan olmasını sağlayan yetenekler geliştirmesi için birlikte çalışabilirsiniz.
Duyulabilir bir ses tonu kullanın ancak bağırmayın, konuşma tarzınız kararlılığınızı yansıtmalıdır.

Vücut diliniz özgüveninizi yansıtmalıdır, başınızı dik, omuzlarınızı geride tutun, insanların doğrudan gözlerinin içine bakın.

Üzerinde konuştuğunuz konuları tartışın, onu konuşmaya ve sesini duyurmaya teşvik edin.Bu yetenekler ona arkadaşlarından gelen işaretleri daha doğru değerlendirmede ve olumsuz davranışlar erine olumlu davranışları destekleyen bir arkadaş grubu oluşturma şansını artırmada yararlı olacaktır.