Bebeğiniz büyüdü, oyun çağına geldi, dışarı çıkmak, çıkarılmak istiyor. Siz de haklı olarak kış mevsiminde hasta olmaması için onun bu isteğini yerine getiremiyorsunuz. Ama o kolay kolay evde duracağa benzemiyor. O zaman size düşen, onun evde geçireceği süreyi eğlenceli hale getirmek. İşte bu konuda size birkaç öneri:

Çocuğunuzun arkadaşlarını eve davet edin. Onların en çok sevdikleri oyunların listesini çıkartın. Oylama yaparak 4 oyun belirleyin. Haftada bir gün birini oynatın.

Çocuğunuza eski bir tişört, resim kağıdı ve boya verin. Onu çeşitli konularda resim yapması için motive edin ama belirleyici olmayın. Daha sonra odasındaki çeşitli eşyaları boyamasına da izin verebilirsiniz.

Ama tabi ki bu sınırlı olmalı. Örneğin oyuncaklarını topladığınız sandık iyi bir başlangıç olabilir. Resim onun sanatsal yönünü geliştireceği gibi tek başına kaldığı zamanlarda kendi kendine eğlenceli bir uğraş da edinmiş olur.

Renkli el işi kağıtları, kartonlar ve yapıştırıcı alın. Bunlarla bebek, araba, ağaç gibi oyuncaklarla, kendi odasında kullanabileceği kalemlik, çöp kutusu, takvim gibi eşyalar yapabileceğini anlatın.

Ona yardım etmek isterseniz elindeki işe müdahale etmektense, pratik yoları anlatmayı tercih edin. Çocuklar için hazırlanmış, tarifli el becerisi kitaplardan da yararlanabilirsiniz.

Çocuklar için evin en eğlenceli yeri mutfaktır. Onlarla mutfağa girin. Sizin hazırlayacağınız hamurdan yapacakları tavşan ya da köpek şeklindeki bisküvileri akşam üzeri bir bardak meyve suyuyla yemekten büyük keyif alacaklardır.

Böylece hem mutfaktaki malzemeleri öğrenirler hem de yeteneklerini geliştirirler.