Çocukluk döneminde edinilen spor veya egzersiz alışkanlığının adölesan döneminde de daha sonraki erişkin dönemde de devam ettiği bilimsel çalışmalarla gösterildi.Çocukluk döneminde edinilen spor veya egzersiz alışkanlığının adölesan döneminde de daha sonraki erişkin dönemde de devam ettiği bilimsel çalışmalarla gösterildi.

Amsterdam’da 13-27 yaşında düzenli fiziksel aktivite yapan 233 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada, çalışmaya katılan deneklerin yüzde 77’sinin 15 yıl sonra hala aktivitelerini devam ettirdikleri görüldü.

Spor alışkanlığının kazanılmasında ailenin çok önemli rolü bulunuyor.

Ailesi çocuk ile birlikte spora aktif katılmalı ve aynı saatleri paylaşmalıdır.

Yapılan aktivite aile aktivitesi olmalıdır.

Okulda ise beden eğitimi öğretmeni ve beden eğitimi derslerinin çocukların fiziksel aktivite kazanımlarında önemli rolü bulunuyor.

Amerika’da çocuk ve adölesan obezitesini önlemek amacıyla Amerikan Kalp Derneği tarafından okullarda, okul saati öncesi, okul saatlerinde ve sonrasında çocukları fiziksel aktiviteye sokacak olanakların yeniden düzenlenmesini önererek günde en az 60 dakika ve daha fazla fiziksel aktiviteye katılım sağlayan bir organizasyon ve fiziksel aktivite eğitimi önerildi.

Çocukları fiziksel gelişimlerine uygun, oyun oynadıklarını hissettirecek ve hoşlanacakları sporlara yönlendirmek gerekiyor.

Bu sporlar çocukların performanslarını artırmak, kas gücünü artırmak amaçlı değil, becerilerini geliştirecek aktiviteler olmalıdır. En önemli nokta vücut yapısına uygun olmalıdır.

Örneğin uzun boylu bir çocuk için yüksek atlama basketbol gibi sporlar daha uygundur.

Yazan: Prof. Dr. Safinaz YILDIZ
İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Spor Hekimliği AD Başkanı