İlerleyen yaşlarda hamilelik!

Genelde 20-30 yaşlar arasında "Ben çocuk istemiyorum, böyle bir dünyaya çocuk getirmek istemiyorum" gibi sözleri sıklıkla sarfederiz! (Yalan mı yani?) Ama 30'undan, hatta 35'inden sonra bir bakarız kendimiz dahil, etrafımızdaki tüm kadın arkadaşlar ya hamile ya da hamile kalmayı deliler gibi istiyor! Ama bu iş için de cinsel sağlığınızı o yaşa kadar muhafaza etmeniz şart!

Fotoğraflar: Muff ve Lindner

İşte dikkat etmeniz gerekenler!

1. Çokeşli cinsel yaşamı olanlara tavsiye!
Mesela çokeşli bir cinsel yaşam, genital sistem enfeksiyonları geçirme olasılığını belirgin derecede artırır. Bu tür enfeksiyonlar da Fallop denilen tüplerin tıkanmasına neden olur. Bu nedenle çok eşlilikten mümkün olduğunca kaçınmak, iyi tanınmayan kişilerle ilişkide prezervatif kullanmak son derece önemli. Bu, erkekler için de geçerli. Aynı enfeksiyonlar erkeklerde sperm kanallarının tıkanmasına neden olabilirler.


2. İdeal kiloda kalmanız en güzeli...
Kadınların yumurtlama işlevleri bedenin yağ oranıyla yakından ilgili. İdeal kilonun üzerinde olanlar başta olmakla birlikte aşırı düşük kilosu olan kadınlarda da yumurtlama işlevleri olumsuz etkilenebilir ve bazı durumlarda ciddi bir gebe kalamama nedeni oluşturabilir. İdeal kiloyu korumak bu nedenle son derece önemli.


3. Doktor kontrollerine gitmekte fayda var!
Jinekolojik bir sorunu olan kadınlar zaman kaybetmeden doktora başvurmalıdır. Genital sistem enfeksiyonları erken tanı konduğunda başarılı bir şekilde tedavi edilebilirken, tanının gecikmesi tüplerin tıkanmasına neden olabilir. Yine kadınların genital sağlık açısından hiçbir şikayetleri olmasa bile yıllık olarak jinekolojik kontrolden geçmelidirler. Bu, özellikle geç belirti veren hastalıkların erken tanı ve tedavisi açısından son derece önemlidir.


4. Kürtajdan mümkün olduğunca kaçının!
Uygun gebelik haftalarında bu konuda deneyimli bir doktor tarafından usulüne uygun olarak yapılmış bir ya da iki adet kürtajın ileriki gebelikleri olumsuz etkileme olasılığı oldukça düşük. Ancak kürtaj sayısı arttıkça ileriki gebeliklerde geçirilmiş kürtajlara bağlı sorun çıkma olasılığı artmaya başlar. Bunun yanında usulüne uygun olmayan şartlarda, uygun olmayan bir yöntemle yapılan bir kürtaj bile sonraki gebelikleri olumsuz etkileyebilir.

Etkili korunma yöntemleri kullanmak ve kürtaj gerektiğinde bu konuda deneyimli bir doktora başvurmak çok önemli.


5. Sigara kullanmayın...
Sigara, yumurtlama işlevlerini ve gebe kalındığında erken embriyo gelişimini olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle sigara içen kadınlarda gebe kalamama, düşük, erken doğum, gelişme geriliği gibi sorunlarla nispeten sık karşılaşılır ve günlük sigara sayısı arttıkça bu gibi sorunların ortaya çıkma olasılığı artar.

Son olarak İdeal yaşlarda gebe kalmak
Bir kadın için ideal gebelik yaşları 18-29 yaşlar arası olmakla birlikte gelişen tıp bilimi sayesinde ileri yaşlardaki gebeliklerde yaşanan sorunlar da çeşitli tanı ve tedavi yöntemleriyle azaltılabiliniyor. Ancak yaş ilerledikçe yumurta hücreleri "yaşlanmakta" ve yumurtlama devam etse bile salınan yumurta hücresinin döllenebilme kabiliyeti artan yaşla birlikte azalıyor.