Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Melikoğlu, çocukların kendi başlarına hareket etmeye başladıkları, ancak okuma yazma bilmedikleri dönemde, yağ ve kir çözücü maddeleri su zannederek içebileceklerine dikkati çekerek, ''Bu tür durumlarla karşılaşılması halinde olayı yaşayan kişi kesinlikle kusturulmamalı'' dedi.

Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Melikoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okul öncesi çağdaki çocukların karşılaşabilecekleri en büyük risklerin başında yemek borusu yanıklarının geldiğini bildirdi.

Çocukların kendi başlarına hareket etmeye başladıkları, ancak okuma yazma bilmedikleri dönemde, yağ ve kir çözücü maddeleri su zannederek içebileceklerini kaydeden Melikoğlu, haftada ortalama 3-5 çocuğun yemek borusu yanığı şikayetiyle hastaneye başvurduğunu ifade etti.

Zehirlenmenin önüne geçilmesi için öncelikle yetişkinlere büyük görev düştüğünü vurgulayan Prof. Dr. Melikoğlu, aile bireylerinin, çocuklarının bu tür maddelere ulaşmasını engelleyecek önlemleri alması, yağ ve kir çözücülerin mutlaka kilitli bir dolapta tutulması gerektiğini söyledi.

''TÜKÜRÜĞÜNÜ BİLE YUTAMIYOR''

Melikoğlu, temizlik maddelerinin cildi yaktığı gibi yemek borusunu da yaktığını, çocuğun yemek borusunda yanık oluşması halinde, tükürüğünü bile yutamaz hale geldiğini anlattı. Yanıkların bulunduğu yerin kasarak iyileştiğini, buradaki dokuların kısaldığını anlatan Melikoğlu, şöyle konuştu:

''Aynı şey yemek borusu için de geçerli. Yanık olduktan 3 hafta kadar geçtikten sonra komplikasyonlarını hissetmeye başlarız. Bu yüzden olayı yaşayanlar yanığın gerçekleştiği ilk günlerde sağlık kuruluşlarına başvurmuyorlarsa bile 3-4 hafta sonra mutlaka gelmek zorunda kalıyorlar. Çünkü olayı yaşayan kişi, yanığın ardından daralan yemek borusunun etkisiyle artık hiçbir şey yutamaz hale geliyor. Yemek borusunun yanıp yanmadığını yemek borusuna ışıklı bir boru indirerek tespit edebiliyoruz. Bunun üzerine 3 haftalık dilimlerde genişletme işlemleri yapıyoruz. Bundan sonra da eğer başarılı olamazsak, yemek borusunu ameliyat ediyoruz. Bazen iyileşme süreci 1-2 seneye kadar ulaşabiliyor. Defalarca genişletme yapabiliyoruz. Eğer yemek borusunu kullanamazsak mideyi, mide olmazsa, bağırsakları kullanarak yeni bir yemek borusu yapmaya uğraşıyoruz ama bunlar oldukça önemli, hastanın bundan sonraki yaşamını etkileyen ameliyatlar.''

Melikoğlu, yanık yemek borularında ileride kanser görülme riskinin de normal insanlara göre daha fazla olduğuna dikkati çekti.

DEVLETE DÜŞEN GÖREV

Prof. Dr. Melikoğlu, bu vakaların önüne geçilmesinde devlete de görev düştüğünü söyledi. Bu tür maddelerin üretim sürecinin kontrol altında tutulması gerektiğini anlatan Melikoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bunları kontrol etmek, meslek örgütleri ve devletin görevi. Bu imalatı yapan kişilere de baskı yapılması gerekiyor. Firmalar, satışını yaptıkları ürünün üzerine, (Çocukların ulaşamayacağı yerde saklayınız) ibaresini daha büyük harfle yazmalılar.''

Melikoğlu, üretici firmaların da bu tür vakaların önüne geçilmesinde etkisinin olabileceğine işaret ederek, bu maddelerin 'kullan-at' denilen türde, az miktar ürün alan ambalajlarda olması gerektiğini söyledi.

Bu ürünlerin kapaklarının çocukların açamayacağı şekilde üretilmesinin önemine işaret eden Melikoğlu, ''Bu tür temizlik maddeleri çok kolay ve ucuza imal edilebiliyor. Çocuklar tarafından açılamayacak şekilde üretilen kapakların maliyeti, ürünün kendisinden bile pahalı olduğu için firmalar bu üretime yönelmiyorlar. Buna da mutlaka zorunluluk getirilmeli'' diye konuştu.

NE YAPILMALI?

Melikoğlu, bu tür durumlarla karşılaşılması halinde olayı yaşayan kişinin kesinlikle kusturulmaması gerektiğine dikkati çekti. Hemen yutulan madde ile acil servise başvurulmasının önemine işaret eden Melikoğlu, ''Bu süre içinde olayı yaşayan kişiye yoğurt yedirilmemeli, süt içirilmemeli. En fazla yapacakları su içirmek olmalı'' dedi.