Kalp unutmuyor mu Kalbin hafızası mı var


Avustralya'da kalp nakli yapılan bir genç, bağışçısının en sevdiği yemeği yemeden duramaz hale geldi.


Bu olay, vücutta anıları ve kişisel alışkanlıkları depolayan tek organın beyin olmayabileceği tartışmasını bir kez daha gündeme getirdi.

David Waters'e bir trafik kazası geçirerek yaşamını yitiren Kaden Delaney'in kalbi nakledildi. Waters'ın kalp naklinden önce rahatsızlığı nedeniyle birkaç aylık ömrü kalmıştı.

Waters, kalp naklinden sonra aniden sürekli olarak daha önce hiç yemediği Avustralya'ya özgü bir burgerden yemek istemeye başladı.

Delaney'in ailesi Kaden'in kalbinin bir gencin hayatını kurtardığını duymalarının ardından Waters ile iki yıllık araştırma sonrasında temasa geçmeyi başardı.

E-posta aracılığıyla görüşen Delaney ailesi ve Waters ilginç bir gerçeği keşfetti. Waters aileye "Kaden Burger Rings'i sever miydi? Ameliyattan beri tek yemek istediğim yemek bu oldu" diye sordu.

Bu soru karşısında şoke olan aile, oğullarının en sevdiği yiyeceğin bu olduğunu söyledi.

Waters, Avustralya'da yayınlanan Daily Telegraph'a, "O zaman ondan bir şeyler taşıdığımı hissettim. Eskiden o burgerlerden asla yemezdim" diye konuştu.

Sydney'deki Uluslararası Organ Nakli Derneği başkanı Jeremy Chapman, bilimsel olarak kanıtlanmış böyle bir durum olmadığını söylerken, Kaden'in ailesi oğullarının alışkanlığının kalp nakliyle Waters'a geçmiş olabileceği inancında.

Daha önce de Amerikalı Claire Sylvia'ya kalp ve akciğer nakli yapılmış ve genç kadın, bir motosiklet kazasında ölen 18 yaşındaki erkek bağışçının alışkanlıklarını sürdürmeye başlamıştı. Sylvia'nın canı ameliyatın ardından aniden bira, kızarmış tavuk ve yeşil biber çekmeye başladı.

Bazı araştırmacılar, hafıza sürecinin kalp gibi vücudun diğer bölümlerinde de gerçekleşebildiğini düşünüyor ve buna 'hücresel hafıza' adını veriyorlar.