Ataçı Kim İcat Etti? - Ataçı Kim İcat Etti?


Günümüzde kullanılan ataşı icat eden kişi William D. Middlebrook’dur.

Patentini 9 Kasım 1899 tarihinde almıştır. İlginç olan şey ise yüz yılı aşkın bir süredir, bu mütevazi icat dışında, hiç kimse kağıt tutturmak için daha verimli bir şey icat edememiştir.

Ataçın işini görebilecek 50 ye yakın patent alınmıştır. Fakat patent başvurularında, hiç birisinin asıl kullanım amacı olarak kağıtları tutturmak olarak belirtilmemiştir. Bu öncü icatlardan en bilineni, Samuel Fay’in giysi etiketlerini tutturmak amacıyla icat ettiği Ticket Fastener olarak adlandırılan 23 Nisan 1867 tarihli icadıdır. İcadı ile ilgili patent başvurusunda ek bir kullanımı olarak, kağıt parçaları bir araya tutturmaya yarayabilir diye belirtmiştir. Günümüzde erkek gömleklerinin paketlenmesinde kullanılmaktadır.

William Middlebrook aynı zamanda ataç yapacak makineyi de icat etmiş ve ataş üretim makinesi için de patent almıştır.

1899 yılında Cushman and Denison şirketi ataş üretimi için William Middlebrook’un patentini satın almıştır. Aynı yıl ‘GEM’ markalı ataçları üreterek piyasaya sürerler. Üretilen ataçlar ile tutturulan kağıtların üzerinde çizikler ve delikler oluşabiliyordu. Bu nedenle daha pürüzsüz ve yuvarlak ataçlar geliştirdiler.

1907 yılı itibari ile dünyada GEM marka ataçlar ön plana çıktı ve milyonlarca ataş satıldı. 1934 yılında piyasaya Gotik adlı yeni bir marka girdi. Renkli, plastik ve değişik şekillerde ataçları piyasaya sürdüler ve oldukça başarılı oldular.