mus icat - Müslümanların En Büyük 20 İcadı

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden The Independent Müslüman mucitlerin Avrupa'yı ve dünyayı nasıl değiştirdiğini anlatan bir haber yayınladı. 1001 Buluş sitesinden yararlanılarak hazırlanan haberdenoktaqp6 - Müslümanların En Büyük 20 İcadı Müslümanların dünyayı değiştiren 20 icadına yer verildi. Haberde İslam dünyasında yaşanan kahvenin bulunmasınoktaqp6 - Müslümanların En Büyük 20 İcadı ilk uçma deneyinoktaqp6 - Müslümanların En Büyük 20 İcadı cerrahi aletlerin dizaynınoktaqp6 - Müslümanların En Büyük 20 İcadı dolmalakemin icadı gibi gelişmelerin insanlığın yaşamını nasıl değiştirdiği anlatıldı. İşte Independent'a göre Müslümanların en büyük 20 icadı:
mus ic1 - Müslümanların En Büyük 20 İcadıKAHVE Rivayete göre Güney Etiyopya'nın Kaffa bölgesinde Arap bir çoban olan Halid koyunlarının bir bitkiyi yedikten sonra canlandığını gördü. Halid bu bitkiden topladı ve götürüp kaynarak içti.
mus ic2 - Müslümanların En Büyük 20 İcadıİlk olarak geceleri uyanık kalıp çalışmak ya da dua etmek isteyen Sufi alimler tarafından kullanıldığı tahmin edilen kahve ancak 1645 yılında Venedik'e ulaştı. İngiltere'nin başkenti Londra'daki ilk kahvehaneyi ise bir Türk açtı.
mus  ic3 - Müslümanların En Büyük 20 İcadıGÖZ Antik Yunan'da insanlar gözümüzden ışınların çıktığını ve bu sayede görebildiğimizi düşünürdü.
mus ic3 - Müslümanların En Büyük 20 İcadıDünyada ilk kez ışığın göz içine girerek kırılması sonucunda dünyayı gördüğünü keşfeden 10. yüzyılda yaşamış bir Müslüman alim olan İbni Haytam'dı. Karanlık odayı ve ışık oyunlarıyla görüntü elde etmeyi ilk olarak İbni Haytam keşfetmişti.
mus ic4 - Müslümanların En Büyük 20 İcadıSANTRANÇ Satrançın bugün oynanan formu ilk kez İran'da geliştirildi ve buradan Batıya yayıldı.
mus ic5 - Müslümanların En Büyük 20 İcadı10. yüzyılda İspanyollar Emeviler aracılığıyla satrançla tanıştı.
mus ic6 - Müslümanların En Büyük 20 İcadıUÇMAK Wright Kardeşlerin ilk uçma denemesinden 1000 yıl kadar önce 852 yılında Abbas İbn Firnas adlı bir Arap Cordoba'daki Ulucaminin minaresinden tahtadan kanatlarla atladı.
mus ic7 - Müslümanların En Büyük 20 İcadıUçmayı umuyordunoktaqp6 - Müslümanların En Büyük 20 İcadı tabii uçamadı. Ama tahta kanatların yarattığı paraşüt etkisi sayesinde hafif bir şekilde yere düştü. 875 yılında 70 yaşındayken bu kez ipek ve kartal tüylerinden yaptığı kanatlarla bir uçurumdan atladı. 10 dakika kadar havada kalmayı başardı.
mus ic8 - Müslümanların En Büyük 20 İcadıSABUN Haçlı Seferlerindeki Hıristiyan askerleri gören Müslümanları dehşete düşüren şey onların saldırganlığı değil Avrupalıların çok nadir banyo yapmaları ve vücutlarının çok kötü kokmasıydı.
mus ic9 - Müslümanların En Büyük 20 İcadıEski Mısır'da da sabun vardı ancak Araplar bitki yağlarını karıştırarak modern anlamdaki sabunu oluşturdu. Şampuan da bir Arap icadıdır. Şampuan ilk kez İngiltere'ye 1759'da gelmiştir.
mus ic10 - Müslümanların En Büyük 20 İcadıSIVILAR Sıvıları dağişik kaynama noktalarına göre birbirinden ayırma da ilk kez Müslüman bilim insanı Jabir ibni Hayyan tarafından bulundu.
mus ic11 - Müslümanların En Büyük 20 İcadıYaptığı deneylerle de modern kimyanın kurucusu sayıldı.
mus ic12 - Müslümanların En Büyük 20 İcadıMİL SİSTEMİ Düz hareketi döner harekete çeviren mil sistemi de ilk kez bir İslam bilgili olan El Ciziri tarafından geliştirilmiş ve içten ateşli motorun icadına kadar tüm dünyadaki mekanik cihazların temel presibini oluşturmuştu.
mus ic13 - Müslümanların En Büyük 20 İcadıELBİSE Elbiselerin kumaşı ve astarının arasına dolgu malzemesi kullanılması da yine Ortadoğu'da ortaya çıkan bir icattır.
mus ic14 - Müslümanların En Büyük 20 İcadıKUBBE VE KEMER Kubbe ve kemer şeklindeki yapılar İslam mimarisinin ürünüdür. Özellikle kubbe mimarisi konusundaki teknikler Avrupa'ya İslam bilginleri aracılığıyla taşınmıştır.
mus ic15 - Müslümanların En Büyük 20 İcadıİngiltere Kralı V Henry'nin sarayının mimarı da bir Müslümandı.
mus ic16 - Müslümanların En Büyük 20 İcadıCERRAHİ ALETLER Dünyada bugün kullanılan cerrahi aletlerin tümünün nihai dizaynları Endülüs Emevilerinden El Zehravi'ye aittir. Neşternoktaqp6 - Müslümanların En Büyük 20 İcadı kemik testerelerinoktaqp6 - Müslümanların En Büyük 20 İcadı göz ameliyatı makaslarının da aralarında bulunduğu 200 cerrahi alet modern tıpta da kullanılır.
mus ic17 - Müslümanların En Büyük 20 İcadıHayvan bağırsaklarından yaptığı iplikle attığı dikişlerin kendi kendine kaybolduğunu da Zehravi keşfetmiş ve yine hayvan bağırsaklarından ilk kapsülü yapmıştır. 13. yüzyılda İbn Nafis de dolaşım sistemini tanımlamıştır.
mus ic18 - Müslümanların En Büyük 20 İcadıRÜZGAR DEĞİRMENİ
Rüzgar değirmeni ilk olarak İran'da keşfedilmiş ve Arap ülkelerinde de geliştirilmiştir.
mus ic19 - Müslümanların En Büyük 20 İcadıAvrupa'da ilk rüzgar değirmeni bundan tam 500 yıl sonra kullanılmaya başlamıştır.
mus ic20 - Müslümanların En Büyük 20 İcadıAŞI İlk aşı da İslam dünyasında geliştirildi.
mus ic21 - Müslümanların En Büyük 20 İcadıÇiçek aşısının Avrupa'da kullanılmasından 50 yıl önce Osmanlı'daki çocuklar Çiçek hastalığına karşı aşılanıyordu.
mus ic22 - Müslümanların En Büyük 20 İcadıDOLMAKALEM İlk dolmakalem de 953 yılında ellerini mürekkeple kirletmekten bıkan Mısır Sultanı'nın isteği üzerine icat edildi.
mus ic23 - Müslümanların En Büyük 20 İcadıALOGRATMA Alogratma ve Trigonometri de İslam dünyasından Avrupa'ya gitti.
mus ic24 - Müslümanların En Büyük 20 İcadıÜÇ ÇEŞİT YEMEK Ali İbni Nafinoktaqp6 - Müslümanların En Büyük 20 İcadı Irak'tan İspanya'nın Cordoba şehrine geldiğinde Avrupa ilk kez bir öğünde üç çeşit yemek kültürüyle tanıştı.
mus ic25 - Müslümanların En Büyük 20 İcadıİbni Nafi'nin menüsü çorbanoktaqp6 - Müslümanların En Büyük 20 İcadı ardından balık ya da etnoktaqp6 - Müslümanların En Büyük 20 İcadı onun da ardından meyve ve çerezden oluşuyordu. Avrupa'ya ilk cam bardaklar da bu dönemde geldi.
mus ic28 - Müslümanların En Büyük 20 İcadıHALI Halı da Müslümanlar tarafından Avrupa'ya taşındı.
mus ic29 - Müslümanların En Büyük 20 İcadıHalı dokumasındaki tekniklerin hemen hemen tümü de Avrupalılar tarafından Müslümanlardan alındı.
mus ic30 - Müslümanların En Büyük 20 İcadıÇEK Modern banka çekinin kökeni de Araplarda kullanılan ve “sak” olarak adlandırılan bir kağıttı.
mus ic30 - Müslümanların En Büyük 20 İcadı
Araplarda eskiden kervan soygunları çok olunca uzak yerlerdeki mallarını insanlar küçük yazılı kağıtlarla satmaya başladı. Dokuzuncu yüzyılda Müslüman bir tüccar Çin'de elindeki “sak”ları bozdurabiliyordu.

mus ic31 - Müslümanların En Büyük 20 İcadı


DÜNYA VE GÜNEŞ Dokuzuncu yüzyılda çok sayıda İslam alimi dünyanın güneş etrafında döndüğünü söylüyordu.
mus ic32 - Müslümanların En Büyük 20 İcadı


Yani Galileo'dan tam 500 sene önce. O zaman yapılan ölçümlere göre dünyanın çapı 40 bin 253 kilometreydi. (gerçek ölçüden 200 kilometre daha az)
mus ic33 - Müslümanların En Büyük 20 İcadı


BARUT Araplar barutu ilk kez askeri amaçla kullanmıştır.
mus ic33 - Müslümanların En Büyük 20 İcadı


Özellikle Haçlı Seferlerinde kullanılan roket benzeri patlayıcılar Hıristiyan askerler arasında büyük dehşet uyandırmıştır.
mus ic34 - Müslümanların En Büyük 20 İcadı


BAHÇE KÜLTÜRÜ Ortaçağ Avrupasında birçok evin bahçesinde tüketim için bitkiler yetiştirilirdi ancak bir bahçe kültürü yoktu.
mus ic34 - Müslümanların En Büyük 20 İcadı


Bahçe dekorasyonu ve düzenlemesi de Avrupa'ya İslam dünyasından taşındı.