Cep telefonlarının geleceği

5081963 - Cep telefonlarının geleceği

Cep telefonları artık konuşmaktan başka her işe yarıyor. Yeni trend, navigasyon ve çok amaçlı uzaktan kumandalı cepler...

Posta okumaktan radyo dinlemeye, video kaydedip sesli ve görüntülü görüşmeye kadar pek çok alanda kullanılan cep telefonlarının yetenekleri gün geçtikçe daha da artıyor.
Teleses Yönetim Kurulu Başkanı Recep Uzelli, 3G (üçüncü nesil) cep telefonları ile neler yapabileceğimizi değerlendirdi.
Masaüstü bilgisayarlarda yapabildiklerimizi cep telefonlarıyla da yapılacağına değinen Uzelli, 3G teknolojisinin bir çok insanın hayatında ciddi bir değişikliğe neden olacağını vurguladı.
Yaptığı açıklamada "Çünkü internet artık cebe girecek. Bunların en temeli ise görüntülü görüşme, İnteraktif oyunlar ya da dijital cep televizyonu gibi uygulamalar, internette 3G ile ilgili bir arama yaptığınızda karşınıza çıkacak popüler sonuçlar. Sınırsız bir uygulama imkânına sahip olduğumuz bu yeni teknolojiyle, insan yaratıcılığının sınırlarını zorlayan birkaç örnekten söz edebiliriz. Bu yeni dönemde benim kişisel olarak ilgimi çeken, çok popüler olacağını düşündüğüm, konum tabanlı uygulamalar. Dünya'da 2010 yılı itibarı ile 1 milyar adet GPS'li telefon olacak. Örneğin kullanıcının konumuna bağlı olarak geliştirilen reklâm, sohbet, arkadaşlık uygulamaları" dedi.
Garajınızı cep ile açın
Önümüzdeki 10 yıl için cep telefonlarındaki gelişmeler hakkında öngörüde bulunan Uzelli, bu gelişmelerden ilkinin cep telefonlarının kredi kartı gibi kullanılması olacağını ön söylüyor.
Güney Kore ve Japonya'da uygunlanan kredi kartı yerine cep telefonu uygulamasını yazılımlarla geliştirip, OGS'den geçmek için veya sinamaya gitmek için kullanılabilceğini belirtiyor ve ekliyor: "Ya da cep telefonunuzla garaj kapınızı açabilecek veya şirket çalışanlarınızın mesailerini takip edebileceksiniz".