Şu anda 160. Ama 1 Nisan’dan itibaren işler karışacak. 155’de olabilir 145 ya da 140 da olabilir.


Bugüne kadar cep telefonundan kısa mesaj gönderirken Türkçe alfabesinde bulunan 7 karakteri kullanamıyorduk. ş,ı, ç,ğ gibi harflerin kullanıldığı mesajlar ise birden fazla SMS ücreti ile ücretlendiriliyordu. Neyse ki bu durum 1 Nisan 2008 tarihinden itibaren tarihe gömülecek. 1 Nisan'dan itibaren Türkçe karakterleri dilediğimiz gibi kullanabileceğiz.

Türkçe karakterler biraz daha pahalı
Ancak bu kez de "bir SMS kaç karakterden oluşur?" sorusu herkesin kafasını karıştıracak. Şöyle ki; yeni sistemde SMS gönderirken kullanılan Türkçe karakterler, 1 karakter yerine 2 karakter sayılacak. Ayrıca Türkçe karakter kullandığınızda, bu karakterlerin karşı tarafta düzgün görünebilmesi için SMS'in içine bir bilgi notu yazılması gerekecek. Cep telefonu tarafından otomatik olarak eklenecek bu bilgi notu ise SMS'inizin 5 karakterine mal olacak, yani SMS'te kullanabileceğiniz karakter sayısı 155'e inecek. Eğer içinde çok sayıda Türkçe karakter geçen bir SMS gönderirseniz her Türkçe karakter 2 karakter yerine geçeceğinden ve bir de 5 karakterlik sizin görmeyeceğiniz bir bilgi notu ekleneceğinden, 130-140 karakterden sonra ikinci SMS'e geçmek zorunda kalabilirsiniz. Eğer hiçbir Türkçe karakter kullanmazsanız bir SMS'e aynen şu anda olduğu gibi yine 160 karakter yazabileceksiniz.

Herkes Türkçe SMS gönderebilecek mi?
Operatörler, 1 Nisan tarihi itibariyle Türkçe SMS uygulamasını hizmete sokacaklar. Ancak operatör desteğinin yanında telefonun da Türkçe SMS'leri desteklemesi gerekecek. Telekomünikasyon Kurulu, 1 Temmuz'dan itibaren ithal edilecek tüm telefonların Türkçe SMS desteğine sahip olması gerektiğini şart koştu. Telefon üreticileri bu tarihten önce de Türkçe SMS destekli yeni telefonlarını ithal etmeye başlayabilecek.

Ancak asıl soru, şu anda kullandığımız telefonlarla Türkçe SMS gönderebilecek miyiz? Bunun için bir yazılım güncellemesine ihtiyacımız olacak. Herkes kullandığı telefonun marka ve modeline uygun yazılım güncellemesini beklemek zorunda kalacak. Nokia, Sony Ericsson, Samsung gibi telefon üreticilerinin mevcut kullanıcılarına bu güncellemeyi nasıl bir yol izleyerek yapacakları ise şimdilik bilinmiyor.