Telsim’le yaşadığı sıkıntılar hatırlatıldığında, “O defteri kapattık” diyen şirketin Ülke Müdürü Cenk Cesur, şu anda gündemdeki en önemli işin Vodafone projesi olduğunu söyledi

Motorola’nın Türkiye’den sorumlu Ülke Müdürü Cenk Cesur, şirketin her zaman heyecan veren ürünler ürettiğini belirtiyor. “Motorola, 80 yıldır bu sektörde iletişimin her ağında ve alanında olan bir şirkettir” diyen Cesur, şirketin gerçekleştirdiği 'ilk’leri sıralıyor.

Motorola, Türkiye cep telefonu pazarında hareketliliğin başladığı 1995 yılı sonrasında pazarın büyük oyuncuları arasında yer aldı. Telsim’in altyapısını kurdu. Ancak Uzanlar’a ait Telsim’de büyük problem de yaşadı. Motorola, Uzanlar’dan 2 milyar doların üzerinde alacak talebi için yargıya başvurdu... Cep telefonu ve altyapı pazarında ciddi kayıp yaşadı.

Alacak talebi yargıda Motorola lehine sonuçlandı. TMSF, Telsim’in yeni sahibi olarak Motorola ile anlaştı. Telsim, Vodafone olarak yeniden hareketlenince Motorola da yine şirketle büyük bir anlaşma yaparak eski günlerine dönmeye başladı.

'Kurumsalda lideriz’

Motorola Türkiye’de nereden nereye geldi?

Motorola’nın 1994 dönemindeki ana işlerinden biri Telsim’in alt yapısını kurmaktı. Cep telefonu pazarında da vardı. 2000’li yıllara kadar bu süreç devam etti. Şu anda Motorola bünyesinde olmayan başka iş alanları da vardı. 2000-2001’de Motora ile Telsim arasındaki işbirliği birtakım ticari nedenlerle bozuldu, proje durdu.

2006 başlarına kadar altyapı tarafında bir faaliyet olmadı. Cep telefonu faaliyeti sürdü. Bu projenin durması Motorola’nın küçülmesine neden oldu. Ekip 40-50 kişiye indi. 2006’yla birlikte tekrar hareketlenme başladı. Vodafone’un ihalesini aldık, işler tekrar ciddi bir ivme kazandı. Ekip 400’e çıktı.

Motorola’nın Türkiye’de pazar payı ne?

Global olarak açıklanıyor, lokal olarak paylaşamıyoruz. Kurumsal satışta oldukça başarılıyız. 100 bin adetleri bulabiliyoruz. Pazar payı çok göreceli. Araştırma şirketleri her kanalı ölçmüyor. Distribütör sayımızda azalmaya gittik. Zincir mağazalar kanalına ağırlık veriyoruz. 4 distribütörle çalışıyoruz. Dünyada pazar payında 3’üncü sıradayız. 1’inci Nokia, 2’nci Samsung.

İki iş alanımız var; Profesyonel telsiz çözümleri ve profesyonel el terminalleri, barkot okuyucular gibi ürünler... Bu alandlarda dünyada lideriz. Kurumsal mobilite derken önemli olan müşteride, sahada bilgileri doğru hızlı şekilde alabilmek ve merkezi sistemde gönderebilmek. Bizde 5 ana ürün portföyü var. Motorola olarak ciromuzun yüzde 60’ı kurumsal mobiliteden.

Uzanlar döneminden kalan bir problem var mı? bu olay Motorola’nın Türkiye’ye bakışını etkiledi mi?

O defteri kapattık. Olayın en sıcak olduğu dönemde de bu konu Motorola’nın Amerika’daki merkezi tarafından yönetildi. Türkiye’de bizim takip ettiğimiz bir konu yok. Yerel mahkemelerde devam eden davalar var.

Sadece Motorola’nin değil, başka yabancı sermaye de bu yaşananların negatif etkilendi. Ama şu anda onlar çok geride kaldı. Türkiye’ye bakış açısının pozitif olduğunu görüyoruz. Ekibimiz, 1 yıl içinde yüzde 800 büyüdü. Türkiye’de toplam 10 bin satış noktası var. Biz 7 bin noktada varız.

Pazar nasıl gidiyor? Kaçak telefon gelmesi önlenmedi mi? Ocak ve şubatta yüzde 20 büyüdü. Martta eksi yüzde 1l. Ülkenin içinde bulunduğu son durumdan pazar etkiledi. Geçen sene Türkiye’de toplam 11.5 milyon cep telefonu satıldı. Türk tüketicisi her çıkan yeni ürüne büyük ilgi duyuyor. Kaçak telefonda son zamanlarda inanılmaz artış var. Bakanlıkla görüşülüyor. Bu ciddi artışın sebebini bilemiyorum. Bununu en büyük zararı ülkeye. Çünkü Türkiye’de cep telefonlarında yüzde 43’lük vergi var.

2 hatlı telefonlar çıktı. Siz niye üretmiyorsunuz? İki hatta tek telefon yerine her hatta ayrı telefon satmak daha mı karlı gözüküyor? Onlar lider olmayan üreticilerin ürettiği telefonlar. Daha çok markasız ürünler. Motorola 4 milyar doların üzerinde Ar-Ge yapıyor. 21 bin 300 patenti var. Büyük üreticilerde böyle çift hatlı üretim yok. Tüketicinin yararına olduğu zaman bu özellik gelecek.

2008’de en önemli gündeminiz ne? Vodafone projesi çok önemli. Bu proje daha uzun yıllara yayılacak. Bu sene sonunda 3’üncü nesil lisanslarının verilmesi başlıyor, bekliyoruz. Motorola’nın burada uzun portföyü var. 3’üncü nesil lisanslarının verilmesiyle birlikte bu konuda da geniş bant mobil internette alt yapı teknolojilerinde olacağız. Türkiye’deki gelişmelerin yıl sonuna doğru ivme kazanacağını bekliyoruz.

Altın kaplamalı cep telefonu geliyor

Yeni ürünler var mı?

RAZR V3i modelimiz 100 milyon üzerinde sattı. V8 ve V9 geldi. 2004 sonunda çıktı ve bir modelde en çok satılan telefon oldu. Şu anda piyasaya çıkmakta olan ürün portföyü var. Ödüllü ürünler var. Amerika’da E8 en iyi müzik telefonu ödülü kazandı. Temmuz-ağustos gibi Türkiye’ye gelecek. V8’in bir modeli 18 ayar altınla kaplı. Fiyatı bin 800 YTL. Şimdi el yazısını tanıyan bir klavye var. Tuşa ihtiyaç olmadan elinizle yazabileceksiniz. Elinizle 'A’ yaptığınız zaman ekranda direk 'A’ harfi çıkıyor. Çince ve Rusça gibi alfabesi karışık ülkelere ciddi bir hizmet yapacak.