apple logo1 - İlk yeni mesaja git Nokia akıllı pazar liderliğini kaybediyorwol error - İlk yeni mesaja git Nokia akıllı pazar liderliğini kaybediyorResmi orjinal boyutunda görmek için buraya tıklayınız.nokia logo - İlk yeni mesaja git Nokia akıllı pazar liderliğini kaybediyor


Görünen o ki dünyanın mobil sektördeki açık ara lider firması olan Nokia'yı gelecekte çok karanlık günler bekliyor. Firmalara özel hazırladığı detaylı raporlamalarla firmaların gelecekteki yol haritaları, vizyon çalışmalarını vs. yönlendiren araştırma şirketi Generator Research'ün akıllı telefon sektörüyle ilgili yaptığı çalışmaya göre sektördeki firmaların halihazırdaki gidişatlarının devam etmesi durumunda Apple 2013 itibariyle %40'lık pazar payıyla liderliğe yükselirken şu anda yaklaşık %40 payına sahip olan Nokia yarı yarıya kan kaybederek %20′ye gerileyecek.2008'in 3. çeyreği itibariyle tüm cep telefonu pazarının %13'üne sahip olan akıllı telefon pazarının lideri %38.9'luk payıyla Nokia. Fakat araştırma sonuçlarını tasdikler biçimde Nokia'nın %50'yi aşkın pazar payından bu rakam düştüğünü de gözardı etmememiz gerekiyor. Çünkü Palm'ı bir kenara koyarsak Apple ve HTC başta olmak üzere diğer hemen tüm telefon markalarının pazar payları devamlı biçimde yükselirken, Nokia'nınkinin düşmesi bu bağlamda kendileri için tehlike sinyallerinin çalmaya başladığını zaten şimdiden gösteriyor. Örneğin Apple 2007'ye göre %523, HTC ise %171 oranında büyürken, Blackberry'nin üreticisi olan RIM'in büyüme oranı ise %83.5 oranında gerçekleşti.

Generator Research'e göre 2013 yılı dahilinde farklı modellerde 77 milyon iPhone satılacak, Gene bu süre içerisinde Apple bileşen ağını geliştiricilere açmak suretiyle yeni mesajlaşma ve video arama işlevlerine olanak verecek olan uygulamaları da geliştirecek. En büyük avantajı olarak tüm sistemlerinin birbirine entegre bir yapıda olması gösterilen Apple, araştırmayı kaleme alan analist Andrew Sheehy’e göre de Apple şu an için en iyi platforma ve en vizyon sahibi yol haritasına sahip firma konumunda.