156710 Palm Pre 180 - 'Palm Pre' CES 2009′un en iyi ürünü seçildi main img - 'Palm Pre' CES 2009′un en iyi ürünü seçildi

Halihazırda zor günler geçirmekte olan Palm firmasının, bu nazik dönemlerinden kurtulup rahat bir nefes alabilmek yolunda en büyük umudu bağladığı yeni akıllı modeli 'Pre' ilk başarısını elde etmekte gecikmedi.Dün itibariyle sona eren CES2009'un en iyi ürünü (Best In Show) seçilen Pre'nin bu kazandığı ödülle beraber herkesin kafasında 'iPhone'u tahtından edecek ürün yoksa geldi mi?' şeklinde bir soru da belirmedi değil. Hem ürünün hem de ürünle beraber tanıtılan yeni işletim sistemi WebOS'nin tatminkar performansı zaten kazandığı ödülle de tasdiklenmiş oldu. Bu noktadan sonra doğal olarak artık tüm gözler Pre'nin fiyatlandırmasının nasıl olacağına çevrildi. Tahminimiz odur ki, ödüllü modelde eğer Palm CEO'su Ed Colligan'ın ağzından çıkan "iPhone'dan kesinlikle daha iyi olan bir ürünü neden ondan daha ucuza satalım ki?" yorumuna dayalı bir fiyat politikası izlenirse iPhone katili olma hayallerinin de başka bir bahara sarkma ihtimali kuvvetlenir.
Son olarak Palm Pre ilk olarak 2009’un ilk yarısı dahilinde Kuzey Amerika pazarına, ardından da Avrupa başta olmak üzere diğer marketlere sürüleceğini hatırlatalım.Palm Pre'nin ABD'deki mobil operatörü ise Sprint olacak. Ve şu kötü (ya da belki de motivasyon açısından ele alırsak teşvik edici) tesadüfe bakın ki aynı Palm'ın Pre’ye bel bağlaması gibi, Sprint firması da AT&T (iPhone), T-Mobile(G1) ve Verizon(Blackberry Storm) gibi şirketlerle girdiği yoğun rekabette ayakta kalabilmek adına Pre'ye bel bağlamış durumda.
Bakalım hem Palm hem de Sprint bu kritik zamanlardan galip ya da en azından avantajlı çıkmayı başarabilecekler mi?