Cep Teknoloji

10Jul2004 - Cep Teknoloji

1G

İlk kuşak analog mobil telefon sistemidir.

2G

İkinci kuşak dijital mobil iletişim teknolojilerinin genel adıdır. GSM, ikinci kuşak içinde kullanılan en yaygın sistemdir.

2.5G

İkinci kuşakta yeralan GSM sisteminin GPRS ve HSCSD teknolojileriyle geliştirilmiş sürümüdür.

3G

Üçüncü kuşak mobil iletişim teknolojilerinin genel adıdır. Bu kuşakta kullanılan tüm cihazlar ortak bir protokole (IMT-2000) uyumlu olarak geliştirilmektedir. W-CDMA ve TD-CDMA iletişim uygulamalarını destekleyen UMTS sistemi, hızlı veri aktarımına olanak sağlayan yapısıyla, her türlü gelişmiş multimedya uygulamasının (televizyon, internet, görüntülü iletişim) cep telefonlarına taşınmasını sağlamaktadır.

Baz İstasyonu

Mobil iletişimin sağlanması için gerekli olan elektromanyetik sinyalleri gönderen ve alan sistemlerdir.

Bekleme Süresi

Mobil cihazlarda, hiç görüşme yapılmadan, şarj edilebilir bataryanın tam olarak dolduğu andan, tükenene kadar geçen süredir. Bu süre, en başta baz istasyonuna yakınlık olmak üzere çeşitli nedenlerle değişiklik gösterebilir.

Bluetooth

Yakın mesafelerde, kablosuz iletişime olanak sağlayan bir teknolojidir. Cep telefonu-kulaklık, cep telefonu-bilgisayar, bilgisayar-bilgisayar arasındaki iletişimde kablo zorunluluğunu ortadan kaldırırlar.

BPS Bits Per Second

”Bit” cinsinden saniyede iletilebilen veri miktarı birimidir. 8 bit, 1 bayt’ı oluşturur.

CLIP-Calling Line Identification Presentation

Arayan abonenin telefon numaranın, aranan abonenin telefon ekranında gösterilmesidir.

CLIR-Calling Line Identification Restriction

Arayan abonenin telefon numaranın, aranan abonenin telefon ekranında gösterilmemesi, gizlenmesidir.

Dual Band

900MHz ve 1800MHz frekanslarında yayın yapan şebekelerle iletişim kurabilen cep telefonları için tanımlanan özelliktir. Üçüncü kuşak UMTS sisteminde bu iki frekans dışında daha yüksek bir bant genişliğinde yayın yapılır.

EDGE

GSM sisteminde, GPRS altyapısını kullanarak veri iletim hızının yaklaşık olarak üç katına çıkartılabilmesine olanak sağlayan teknolojidir. GPRS altyapısını kullanabilmek için gerekli olan operatör aboneliklerinden farklı bir abonelik gerektirmeden data hızını arttırması en önemli avantajıdır. Her an alınan ve gönderilen verinin hızı, baz istasyonlarındaki yoğunluğa, telefonunuzda bulunan modem’in terminal sınıfına göre değişiklik gösterebilir. Maksimum 236 Kbps veri iletim hızına erişilebilmektedir.

EFR

Cep telefonlarının kulaklık kısımlarından elde edilen sesin kalitesini yükselten bir teknolojidir.

EMS

İmaj ve ses içeren mesajlaşma sistemidir.

Konuşma Süresi

Mobil cihazlarda, şarj edilebilir bataryanın tam olarak dolduğu andan, tükenene kadar hiç durmadan görüşme yapıldığında geçen süredir. Bu süre, en başta baz istasyonuna yakınlık olmak üzere çeşitli nedenlerle değişiklik gösterebilir.

Smartphone

Cep telefonundan ötesi... Cep telefonunun sağladığı klasik özelliklere, bilgisayar dünyasının bir ürünü olan PDA’lerin özelliklerinin de eklenmesiyle tasarlanan gelişmiş mobil iletişim cihazlarıdır.

SMS

Cep telefonlarında, maksimum 160 adet alfanumerik karakter kullanılarak oluşturulan düz metinlerin gönderilip alınabilmesini sağlayan servistir. EMS teknolojisini destekleyen cep telefonlarıyla 640 karaktere kadar kısa mesaj gönderilmektedir.

SMS Chat

Cep telefonlarının kısa mesaj gönderme ve alma özelliklerini kullanarak sohbet etmektir.

Symbian

Bilgisayarlarda kullanılan Microsoft Windows ya da Linux tabanlı işletim sistemleri gibi, Symbian da mobil cihazlarda kullanılan bir işletim sistemidir. Bu altyapı üzerine, farklı özellikleri destekleyen yazılımlar üretilerek cep telefonlarının kabiliyetleri çeşitlendirilmektedir.

Tri-Band

GSM 900MHz, 1800MHz ve 1900MHz frekanslarında yayın yapan şebekelerle iletişim kurabilen cep telefonları için tanımlanan özelliktir.

UMTS

Hızlı veri aktarımına olanak sağlayan yapısıyla UMTS sistemi en yaygın 3. kuşak mobil iletişim sistemidir. Her türlü multimedya uygulamalarının mobil dünyada hayat bulmasını sağlayan bu teknolojide, 900 ve 1800MHz frekansları dışında ve daha büyük bir bant genişliğinde yayın yapılır. Karşılıklı görüntülü iletişimin sağlanabilmesi bu bant genişliği sayesinde mümkün olabilmektedir.