159871 htc1 slide - Google Android'li HTC Magic Mercek Altında


Büyülü mü, yoksa sıradan bir cep mi?

Android'in 2. denemesi: CHIP Online Google cebi HTC Magic'i mercek altına aldı...

HTC firmasının Vodafone işbirliğiyle sunacağı ikinci Google cep telefonu nisan ayında piyasaya sürülecek. Bir basın toplantısında ön seri cihazlardan birini test etme şansı yakaladık: HTC Magic, T-Mobile G1'den daha mı iyi yoksa daha mı kötü?

İzlenimimiz kayıtsız: Android cep telefonu bir taraftan daha şık görünüyor ve donanım konusunda daha güçlü bir batarya ile etkiliyor. Öbür taraftan gerçek bir klavye olmadan metin girişi yapmak tam bir işkence haline gelebiliyor.

İlerleyen sayfalarda HTC Magic'in hangi noktalarda etkilediğini ve hangi konularda yalpaladığını okuyacaksınız.

14014d1234893333 android g2 htc magic tanitildi htc magic android g2 - Google Android'li HTC Magic Mercek Altında

Bir G1'i düşünün, gerçek klavyesini sanal bir klavye ile değiştirin, dış kasasını parlatın ve cep telefonunu biraz diyete sokun; alın size bir HTC Magic.

20090228005745 - Google Android'li HTC Magic Mercek AltındaCep telefonu çoktandır temin edilebilen G1 ile neredeyse aynı form faktörlerine sahip. Kaydırılabilir klavye olmadan sunulduğu için kasa belirgin derecede ince ve 120 gram ile ilk Google cep telefonundan daha hafif.

Siyah Android cep telefonu düz yüzeyine rağmen elde sıkı duruyor. Cilalı yüzey şaşırtıcı bir şekilde parmak izlerine bulanmıyor. Buna karşın ekran kısa bir kullanımdan sonra hemen kirli gözüküyor. Ekranın bir artısı: 3,2 inçlik ekran sembolleri keskin bir şekilde gösteriyor, fakat güneş ışığı vurduğunda alışılmışın dışında parlama yapıyor.20090228005804 - Google Android'li HTC Magic Mercek AltındaFiligran tuşlar
Metin girişi sırasında ilk Google cebin tam teşekküllü klavyesini özledik. Sebep: Magic sadece ufak bir sanal QWERTY klavye sunuyor ve bu da sadece dikey konunda kullanılabiliyor. Buna karşın titreşimsel geri bildirim rahatlıkla hissedilebiliyor ve istek üzerine kapatılabiliyor.

Ön seri modelimizin çubuk biçiminde kısayol tuşları var. Bu tuşlar aşırı derecede ince ve kullanıcının parmaklarına batıyor. Fakat endişelenmeyin, nihai cihaz yuvarlak butonlarla satışa sunulacak. Ayrıca Google, satışa sunulacak modellere ek bir arama tuşunun da acilen ekleneceğini bildiriyor. Bunun ne kadar anlamlı olacağı ancak bir seri üretim cihazı ile belli olacak. İztopu sayfaları aşağı/yukarı kaydırma sırasında güvenilir ve hızlı çalışıyor.

htc magic 4 - Google Android'li HTC Magic Mercek Altında

20090228010012 - Google Android'li HTC Magic Mercek AltındaDaha fazla güç
T-Mobile G1'in eleştirilen noktalarından biri daha bir gün kullanımdan sonra pestili çıkan zayıf bataryasıydı. HTC bu hatasından ders alarak Magic'i 1340 mAh gücünde bir batarya ile donattı.

Magic'te de geleneksel kulaklıkları takabileceğiniz bir girişi umutsuzca arıyorsunuz. İddialara göre bu işte Apple'ın parmağı var ve hem Google hem de HTC ile sadece bir mini-USB girişinin konulması konusunda anlaşma yapmış. Adaptörün ek bir ücrete tâbi mi olduğu yoksa cep telefonuyla beraber mi verileceği henüz belli değil.

Kutu içeriğine devam edelim: Kulaklık seti, şarj adaptörü ve veri kablosunun dışında 2 GB büyüklüğünde bir bellek kartı veriliyor. Cep telefonu SDHC kartları desteklediği için bellek 32 GB'a kadar yükseltilebiliyor. Fakat HTC gereksiz bir biçimde kart girişini batarya kapağının altına yerleştirdi.


htc magic the g2 android phone for vodafone 1 - Google Android'li HTC Magic Mercek Altında

Cupcake aşağı, Cupcake yukarı: Testçilerimiz kullanılan yeni Android firmware sürümünü pek fark edemedi. Ne olursa olsun bu bir eksi değil.

20090228005914 - Google Android'li HTC Magic Mercek AltındaMagic aynı G1 gibi 528 MHz'lik işlemciyle çalışıyor. Sonuç olarak testçiler çalışma hızı konusunda benzer deneyimler edindi: Dokunmatik ekran çabuk tepki veriyor, menüler hızlı bir şekilde çağrılıyor, elle kullanım son derece akıcı.

Üzerinde Android-firmware 1.5'in bulunduğu test cihazımızın kullanıcı arabirimi de kayda değer bir yenilik sunmuyor. Cupcake güncellemesi sadece sanal klavye kullanımında kendini belli ediyor.

htc magic vodafone 290 x 163 - Google Android'li HTC Magic Mercek Altında

20090228010105 - Google Android'li HTC Magic Mercek AltındaVodafone ihtiyatlı davranıyor
Duyurulan Facebook ve Myspace uygulamaları henüz entegre edilmemişti, fakat nisan ayında dağıtıma başlandığında ön yüklü olarak gelecekler. Aynı durum arkadaş bulma eklentisi Google Latitude için de geçerli.

Sinir bozucu damgalama? Vodafone sakinleştiriyor: Nihai üründe damgalama ön taraftaki bir logo ve Vodafone-Live ve müzik portalına erişim ile sınırlı. Bazı iddialara göre seri üretim cihazlarda hiçbir sınırlama olmayacak. Magic'te fabrika çıkışı olarak Outlook desteği sunmayacak, bu konuda Android-Market'i kullanarak bir çözüme ulaşmanız gerekecek.